Aféra Ibizagate otřásá Rakouskem dodnes, parlamentní komise zahájila vyšetřování

V Rakousku dnes parlamentní komise zahájila vyšetřování jednoho z největších politických skandálů posledních let, kterým bylo tajně pořízené video kompromitující tehdejšího vicekancléře a šéfa protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Aféra loni vedla k rozpadu koaliční vlády lidovců (ÖVP) a Svobodných.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Heinz-Christian Strache
doporučujeme

Celou kauzu loni v květnu odstartovalo zpravodajství německého magazínu Spiegel a německých novin Süddeutsche Zeitung. Ty se dostaly k několikahodinové videonahrávce z roku 2017 ze španělské Ibizy, na níž Strache otevřeně hovoří o korupčním jednání. Zmiňuje například nelegální financování strany nebo údajné příbuzné ruského oligarchy nabízí zajištění státních zakázek za protislužby.

Aféra otřásla alpskou zemí a její dozvuky jsou viditelné dodnes. Dokládá to i zájem mnoha desítek novinářů z řady zemí, kteří na dnešní zahajovací zasedání vyšetřovací komise přišli, informuje Kronen Zeitung. Kvůli návalu nebylo vůbec možné dodržovat pravidla o nutném odstupu, která v zemi stále platí kvůli koronaviru.

Před vyšetřovací komisí, která se má vedle konkrétní aféry zabývat také obecně tím, jestli bývalá vláda ÖVP a FPÖ nebyla prodejná, má dnes vypovídat i sám Strache.

Jeho kauza výrazně přispěla k propadu Svobodných v předčasných volbách ze září loňského roku. FPÖ v nich získala 16,2 procenta, což bylo o 9,8 procentního bodu méně než v roce 2017. Novou vládu sestavili lidovci kancléře Sebastiana Kurze, kteří posílili na 37,5 procenta, a zelení.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 12:32 Aktualizováno Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyřadilo Česko ze seznamu…

03.07.2020 11:29 Aktualizováno Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze…

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi

03.07.2020 11:08 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 10:32 V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy