Afričtí uprchlíci se stěhují do kyperských vesnic, místním se to nelíbí

Afričtí uprchlíci na Kypru opouštějí města a odcházejí na venkov. Přicházejí tak o některé sociální služby a někteří uvažují o návratu domů. Ne všem vesničanům se jejich příchod zamlouvá. O situaci běženců na Kypru napsala na své webové stránce katarská stanice Al-Džazíra.

Večerní autobus z Nikósie dorazil na náměstí vesničky Palaichori skryté v údolí kyperského pohoří Troodos. Hosté kaváren se obracejí k náměstí a sledují nezvyklou aktivitu. Pozornost tu obvykle vyvolá každé projíždějící auto a teď se do ulice z autobusu vyhrnula spousta lidí.

Do zvuku stále zapnutého motoru se mísí četné hlasy, čemuž poklidné Palaichori není uvyklé. A navíc nikdo neví, co příchozí říkají - zda se zdraví nebo loučí. Mluví totiž africkými dialekty. Nakonec se rozejdou, autobus pokračuje na další zastávku a na náměstí se znovu rozhostí klid.

Palaichori stejně jako vesnice v jejím okolí nabízí ve srovnání s městem nižší nájmy a je tak magnetem pro uprchlíky, kteří se ve městě potýkali z s drahotou a bezdomovectvím.

Běženců na Kypru v uplynulém roce značně přibylo a v poměru k počtu obyvatel (850.000) jich má ostrov nejvíc ze zemí Evropské unie. Podle údajů Eurostatu tam bylo od ledna do července podáno 7812 nových žádostí o azyl.

Fidelis z Kamerunu odešel kvůli tamní občanské válce před dvěma měsíci. "V Nikósii jsem byl bezdomovec a přespával v kostele. Bylo tam mnoho jiných lidí a nebylo to zdravé. Někdo mi řekl, že tady na vsi jsou nižší nájmy, tak jsem se jel podívat. Nikoho jsem neznal, ale naštěstí jsem potkal jiné Kamerunce a ti mi pomohli najít bydlení," říká.

Ve vnitrozemských vesnicích pod horami panuje idyla. Lidé se znají a komunity jsou vzájemně spjaté. Okolní hory jim poskytují přirozenou ochranu, takže se zde uchovala kyperská kultura i dialekt. Izolace ale také vyvolává nedůvěru k novotám.

Kamerunští vojáci Fidelisovi zabili příbuzné a navzdory potížím na Kypru je rád, že je v bezpečné zemi. Bydlí ve skromně zařízeném bytě, který sdílí s dalšími pěti lidmi. Veškerý nábytek jim darovali místní lidé.

K 500 obyvatelům Palaichori tak přibylo 50 žadatelů o azyl. Starosta Theofilos Miltiadis přiznává, že ne všem se to líbí. "Někteří jsou rádi, že jsou uprchlíci tady, jsou mírumilovní. Ale je tu také rasismus a někteří je zde nechtějí. Straní se jich a nařizují svým dětem, aby se k nim nepřibližovaly. Nedůvěřiví jsou často starší lidé," říká starosta.

Uprchlíci navíc podle něj dorazili bez jakéhokoli upozornění ze strany státních úřadů. Nejvstřícnější z místních se ujali úkolu a pomáhají pro příchozí najít přístřeší. "Mluvil jsem s úřadem sociálního zabezpečení a migrace, ale řekli mi, že vládní prostředky jsou vyčerpané a že úřad nemůže nijak pomoci. Požádali jsme vesničany, zda nemohou nabídnout nějakou práci, a něco jsme našli. Ti lidé chtějí pracovat a je to lepší, než když se bezcílně potulují po vesnici," říká Miltiadis.

Kdo na Kypru požádá o azyl, má právo na 100 eur (2600 Kč), které se posílají přímo poskytovateli ubytování. Na osobní výdaje dostane 70 eur. Rozdávají se také potravinové kupony po 180 eurech, avšak nakoupit se za ně dá jenom v některých obchodech v Nikósii. Elizabeth Kasiniová z organizace Caritas říká, že po třech dnech od zaregistrování v přijímacím středisku musejí žadatelé odejít a najít si bydlení. "Toho je ale stále míň, takže mnozí končí ve špíně," říká Kasiniová.

Příspěvky jsou míněny jako dočasná pomoc do doby, než si žadatelé o azyl najdou práci. Pracovat ale smějí jenom v málo placených oborech. Mnozí si ale zaměstnání ani sehnat neumí, kromě jiného kvůli neznalosti jazyka. "Vzniká tak nová skupina snadno zneužitelných lidí. Mnozí si nemohou dovolit drahé bydlení, obrací se na venkov, ale tam se ocitnou odříznuti od sociálních výhod. Mnozí z těch, kdo to udělali, se do měst vrátili," dodává Kasiniová.

Další Kameruňan Afoh Celestine Tebi skončil také v Palaichori a líbí se mu tam, jenomže ani po šesti měsících nenašel práci. "Zvolil jsem si život tady, je tady klid. Město je moc drahé. Už mne unavuje být odkázán na potravinové kupony. Začínám pomýšlet na to, že by bylo lepší vrátit se domů a zapojit se do tamních bojů," přiznává.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Kypr afrika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy