Akce "Bouře": Obvinění slovenských soudců souvisí s řadou kauz

Zadržení a obvinění 13 soudců, jedné bývalé soudkyně a několika dalších osob na Slovensku po středeční rozsáhlé policejní razii souvisí s uplácením či ovlivňováním soudů v různých obchodních sporech. Do nekalého jednání byl zapleten kontroverzní podnikatel Marian Kočner i samotní soudci.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

S odvoláním na text usnesení o obvinění v největší justiční kauze v novodobých dějinách země to dnes napsal list Denník N.

Klíčovým svědkem v případu je podle deníku již bývalý místopředseda jednoho z bratislavských okresních soudců Vladimír Sklenka, který korupci popsal a který není mezi obviněnými. Sklenka si podle dřívějších informací vyměnil s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu tisíce zpráv. Po provalení své komunikace s Kočnerem byl Sklenka loni na podzim postaven mimo službu a v prosinci se sám vzdal taláru.

List napsal, že Sklenka vypovídal o tom, jak bral úplatky od Kočnera. Také někteří soudci se podle něj předbíhali v tom, kdo mu nabídne větší úplatek, a to podle toho, pro kterou stranu daného sporu lobbovali. O nabídce odměny za žádané rozhodnutí v jedné z kauz mu prý psala také nynější místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která tuto nejvyšší soudní instanci v zemi od loňského podzimu řídí a která je rovněž mezi obviněnými.

Bývalý soudce Sklenka popsal, že některé soudkyně se nechaly koupit za kabelku, obvykle se úplatky ale pohybovaly v desítkách tisíc eur a předávány byly v obálce i prý přímo v budově soudu nebo před ní. V některých případech soudci dostali Kočnerovým prostřednictvím již hotový rozsudek, který vypracovala jedna z obviněných právniček.

Sklenka zastával pozici místopředsedy okresního soudu Bratislava I, který projednává i důležité obchodní spory. Jistou dobu byl Sklenka také pověřen vedením zmíněného soudu.

V této justiční kauze policie obvinila i Kočnera, který v jiném případu čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka. Kočner byl spolu s exministrem hospodářství Pavolem Ruskem v únoru nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu vězení za padělání směnek, jejichž proplacení požadovala jedna z Kočnerových firem i od soukromé televize Markíza.

Také obchodní spor o proplacení jedné ze zmíněných směnek byl podle dříve uniklé komunikace z Kočnerova mobilního telefonu zmanipulován ve prospěch tohoto podnikatele, kterému podle tisku pomáhala i bývalá náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti a nyní soudkyně Monika Jankovská. Také tato bývalá politička je mezi obviněnými.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 mezi migranty: Řecké úřady uvalily karanténu na další tábor

05.04.2020 09:06 Řecké úřady poslaly kvůli koronaviru do karantény další tábor pro migranty, již druhý v tomto týdnu…

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Benátsko nařídilo roušky a rukavice při nakupování jídla, přitvrzuje i…

04.04.2020 21:12 Aktualizováno Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi, stěžoval si na život v zemi…

04.04.2020 20:45 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy