Aktivista pověsil transparenty na londýnský Big Ben

V Londýně dnes pokračovaly protesty ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), ačkoli v pondělí úřady britské metropole akce této skupiny po několika dnech dopravních blokád zakázaly.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Londýn, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jeden aktivista vyšplhal po lešení na věži Big Ben a pověsil na něj dva transparenty. Skupina protestujících se shromáždila před branami Downing Street, kde je pracovna britských premiérů, čemuž předcházela blokáda křižovatky Oxford Circus.

Dnešními akcemi se podle agentury Reuters chýlí ke konci skoro dvoutýdenní mobilizace Extinction Rebellion, během níž aktivisté cílili na vládní budovy, jedno z londýnských letišť nebo na finanční instituce. Od vypuknutí vlny protestů na začátku minulého týdne londýnská policie v souvislosti s těmito akcemi zatýkala více než 1760krát.

Strážci zákona dnes zasahovali také u areálu britského parlamentu, kterého je Big Ben součástí. Na lešení kolem věže podle organizátorů protestů vnikl 43letý Ben Atkinson, a to s cílem upozornit prostřednictvím transparentů na údajnou "nečinnost vlády ohledně klimatické a ekologické krize". Muž měl na sobě kostým, který podle médií připomínal britského premiéra Borise Johnsona.

Čtvrť Westminster, kde kromě parlamentu sídlí také řada ministerstev, byla epicentrem dnešních manifestací. Před branami Downing Street aktivisté zpívali se zvednutýma rukama pokrytýma červenou barvou, která symbolizuje krev. "Zvedneme ruce a přijmeme odpovědnost za naše činy. Všichni máme na svých rukách krev," citoval zpravodajský web BBC z prohlášení Extinction Rebellion.

Shromáždění ve vládní čtvrti předcházela manifestace na rušné křižovatce Oxford Circus. Protestující uprostřed ní postavili dřevěnou pyramidu a několik z nich se na ní usadilo. Policie je ze struktury sundávala pomocí vysokozdvižné plošiny. Extinction Rebellion uvedla, že si místo na Oxford Street vybrala proto, že tato ulice je "centrem rychlé módy" a je "silně znečistěná".

"Podzimní povstání" této ekologické organizace má pokračovat ještě v sobotu, uvádí BBC. Londýnská policie přitom v pondělí večer akce Extinction Rebellion zakázala a varovala, že účastníci mohou být zatčeni. Skupina tvrdí, že jí nejde o nesmyslné narušování života v metropoli, snaží se prý upozornit na "děsivé" důsledky klimatických změn. Po britské vládě požaduje urychlení plánů na eliminaci fosilních paliv.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama