Aktivistky Femen se převlékly za zombie, v Paříži protestovaly proti vraždám žen

Stovka aktivistek z feministického hnutí Femen dnes v Paříži poklidně protestovala proti vraždám žen, které zabili jejich manželé či partneři, včetně těch bývalých. Informovala o tom agentura AFP. Polonahé aktivistky se pomazaly hlínou a těle měly bílým písmem napsaná hesla.

Přidejte svůj názor

Násilí
doporučujeme

Na montparnasském hřbitově poklekly s kartony ve tvaru náhrobních kamenů, na nichž byla jména a věk 114 žen, které od počátku roku ve Francii zemřely rukou chotě nebo druha. Femen apeluje na vládu, aby ve věci domácího násilí činila víc, napsal list Le Figaro.

Jeden z ústředních sloganů protestního průvodu zněl "Jsou více slyšet jako mrtvé, než když žily". Na twitteru ho umístila spolu s informacemi o protestu vůdkyně Femen Inna Ševčenková.

"Nechtěla jsem zemřít", "Opustila jsem ho, a tak mě zabil", "Už ani o jednu více", "Vážně mě berou, až když jsem mrtvá", měly napsáno na těle další aktivistky nalíčené jako zombie.

Hnutí Femen chce apelovat na "současnou moc", vysvětlila jedna z aktivistek v prohlášení. "Připomínáme, že většina těchto žen byla před svou vraždou obětí domácího násilí a že občanskou společnost, policii i právní orgány upozorňovaly na výhrůžky, kterým čelily," dodala.

Francouzská vláda 3. září slíbila, že zesílí boj proti domácímu násilí a zlepší podporu jeho obětí. Ze státního rozpočtu například uvolní pět milionů eur (128,6 milionu Kč), díky kterým má od příštího roku vzniknout 1000 nových míst v azylových domech a dalších ubytovnách pro týrané ženy.

"Nyní je nejdůležitější začít ženám naslouchat, " řekla novinářům Ševčenková. "Chceme, aby mobilizace ze strany vlády, soudců a policistů zesílila. Každá z nás je potenciální obětí domácího násilí," zdůraznila.

V roce 2018 ve Francii podle ministerstva vnitra zemřelo 121 žen pod rukama svých manželů nebo partnerů, včetně těch bývalých.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

14.10.2019 12:19 Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil…

Polská vládnoucí strana PiS převálcovala konkurenci, v sejmu budou i…

14.10.2019 12:00 Aktualizováno Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí…

Španělský soud přísně potrestal katalánské politiky. Barbarství, soptí…

14.10.2019 11:54 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud dnes vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní…

Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního…

14.10.2019 10:47 Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama