Americká armáda zřídila po Majdanu v Evropě tajnou základnu. Dodnes o ní nikdo nevěděl

Americkou přísně tajnou základnu v Estonsku objevila tamní reportérka po tom, co ji jedna znepokojivá věta na internetu donutila k půlročnímu výzkumu. Jak se později ukázalo, speciální síly v Evropě působí od vypuknutí ukrajinské krize.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jednotka speciálních sil působí v zemi už od roku 2014, kdy došlo k ruské agresi proti ukrajinskému Krymu. Tehdy o přílet speciálních sil vláda výslovně požádala. Celé roky se dařilo skutečnost, že po boku vojáků NATO působí v pobaltské zemi i další speciální složky, utajit. Anna Pihlová, místní reportérka však základnu odhalila.

Po tom, co našla novinářka na veřejně přístupném webu americké armády údaj o tom, že Pentagon v pobaltské zemi letos vyčlenil v přepočtu 375 milionů korun na tajné operace, rozhodla se po přečtení znepokojivého údaje pátrat po tom, o jaké operace se jedná. Její vytrvalé pátrání ji zavedlo až k tamní americké základně vojáků.

Mise byla svolána na požádání estonské vlády už v roce 2014, kdy byl předmětem rusko-ukrajinských sporů poloostrov Krym. „Působíme tady nepřetržitě od roku 2014. Aktivity, které zde máme, někdy vyžadují navýšení našich kapacit,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 člen velení amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR) Kevin Stringer.

Když už je tedy super utajovaná základna odhalena, rozhodli se Američané poskytnout alespoň trochu informací. Reportérka která přišla celé záhadě na kloub dostala dokonce povolení na místě i natáčet. V souladu s bezpečnostními předpisy však nesmí prozradit lokaci, ve které se ono místo nachází.

Případné rozkazy přijímají vojáci z německého Stuttgartu, ve kterém sídlí velení amerických sil, pobývajících na území Evropy. Rozkazy tedy nepřichází z Tallinu, ale až ze vzdáleného Německa. Zatím jednotky sídlí na základně estonské armády. V současnosti jsou Spojené státy i zákonem ustaveným strategickým spojencem Estonska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virolog: Onemocnět chřipkou a covidem najednou je nepravděpodobné. Roušky…

29.09.2020 22:23 Aktualizováno Ačkoliv hrozí, že se zdravotníci v zimních měsících budou potýkat s náporem pacientů trpících jak…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 22:23 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

FT upozornil na pochybné investice Vatikánu, papež chce reformy

29.09.2020 21:28 Podezřelé investice Vatikánu do luxusních nemovitostí v Londýně byly patrně vyšší, než se dosud…

Macron: EU bude v háji, pokud nebude zasedat i ve Štrasburku

29.09.2020 21:00 Pokud se bude Evropský parlament scházet jenom v Bruselu, bude Evropa "v háji". Dnes to před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama