Americká armáda zřídila po Majdanu v Evropě tajnou základnu. Dodnes o ní nikdo nevěděl

Americkou přísně tajnou základnu v Estonsku objevila tamní reportérka po tom, co ji jedna znepokojivá věta na internetu donutila k půlročnímu výzkumu. Jak se později ukázalo, speciální síly v Evropě působí od vypuknutí ukrajinské krize.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jednotka speciálních sil působí v zemi už od roku 2014, kdy došlo k ruské agresi proti ukrajinskému Krymu. Tehdy o přílet speciálních sil vláda výslovně požádala. Celé roky se dařilo skutečnost, že po boku vojáků NATO působí v pobaltské zemi i další speciální složky, utajit. Anna Pihlová, místní reportérka však základnu odhalila.

Po tom, co našla novinářka na veřejně přístupném webu americké armády údaj o tom, že Pentagon v pobaltské zemi letos vyčlenil v přepočtu 375 milionů korun na tajné operace, rozhodla se po přečtení znepokojivého údaje pátrat po tom, o jaké operace se jedná. Její vytrvalé pátrání ji zavedlo až k tamní americké základně vojáků.

Mise byla svolána na požádání estonské vlády už v roce 2014, kdy byl předmětem rusko-ukrajinských sporů poloostrov Krym. „Působíme tady nepřetržitě od roku 2014. Aktivity, které zde máme, někdy vyžadují navýšení našich kapacit,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 člen velení amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR) Kevin Stringer.

Když už je tedy super utajovaná základna odhalena, rozhodli se Američané poskytnout alespoň trochu informací. Reportérka která přišla celé záhadě na kloub dostala dokonce povolení na místě i natáčet. V souladu s bezpečnostními předpisy však nesmí prozradit lokaci, ve které se ono místo nachází.

Případné rozkazy přijímají vojáci z německého Stuttgartu, ve kterém sídlí velení amerických sil, pobývajících na území Evropy. Rozkazy tedy nepřichází z Tallinu, ale až ze vzdáleného Německa. Zatím jednotky sídlí na základně estonské armády. V současnosti jsou Spojené státy i zákonem ustaveným strategickým spojencem Estonska.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její…

19.09.2019 16:59 Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama