Polsko si vybírá cestu. Případná prohra Dudy prý ukončí sny Kaczyńského

Polsko čeká v neděli 12. července druhé kolo odložených prezidentských voleb, v nichž se rozhodne, zda se novou hlavou státu stane dosavadní Andrzej Duda nebo Rafał Trzaskowski. Oba se od sebe v politických názorech diametrálně liší, zejména pokud jde například o hodnotové otázky.

Miloš Zeman a Andrzej Duda

"Poláci si vybírají, jaká bude jejich další budoucnost," vyjádřil se k nadcházejícímu víkendu ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vít Dostál v interview pro Český rozhlas Plus. Zvítězí-li Duda, pak se polská politická scéna stabilizuje, jelikož v Polsku má prezident víc pravomocí ve srovnání s Českem.

"Když nějaký zákon vetuje, tak je třeba v dolní komoře parlamentu najít třípětinovou většinu. Tu ale vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS) nemá, takže se o ni vláda opřít nemůže. Prezident, který půjde vládě ,na ruku‘ je pro realizaci jejích plánů naprosto nezbytný. Když Duda prohraje, je to konec snů Jarosława Kaczyńského ohledně proměny Polska. A to je jeho velká ambice už od začátku 90. let kdy vstoupil do politiky,“ konstatoval ředitel.

Rozhodnou sociální otázky?

Dostál zároveň také poukázal na sociální aspekt rozsáhlých programů, který se v Česku podceňuje, a s nímž přišla současná polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) po svém zvolení v roce 2015.

"Pro řadu Poláků reformy znamenaly významnou kvalitativní proměnu jejich života. O předchozích vládách si mysleli, že je přehlíží. Sociální programy je tak třeba vnímat nejen jako materiální posun pro část obyvatelstva, ale i jako symbolickou hodnotovou část politiky,“ podotkl.

Rozdělené Polsko

Analytik zároveň také poukázal na skutečnost, že je polská veřejnost značně polarizovaná, neboť pro část elektorátu jsou sociální programy z dílny PiS důležité, zatímco té zbývající na nich nezáleží. Tento jev sahá do období krátce po pádu komunistického režimu, tedy 90. let.

"Voliči opozičního Trzaskowského v různých průzkumech deklarují, že je pro ně důležitá kvalita demokracie a právního státu nebo neexistence tak velkých a hlubokých příkopů ve společnosti. Pro podporovatele Dudy je podstatné, aby si udrželi současnou kvalitu života nebo něco, co se označuje jako národní hrdost,“ řekl Dostál.  

Rovněž také konstatoval, že se v závěrečném finále prezidentských voleb utkají dva bývalí europoslanci, kteří jsou zajedno v podpoře členství v EU, jelikož Poláci nepatří mezi euroskeptické národy.

"Zároveň jsou oba orientovaní na spolupráci se Spojenými státy. Poláci dlouhodobě pracují na tom, aby transatlantické vztahy byly silné a Polsko v nich hrálo významnou roli,“ připomněl.

Šíření nákazy v Německu zpomaluje, nových případů je 10.500

22.09.2021 06:25 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomaluje. Institut Roberta…

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Související:

Právě se děje

reklama