Antirouškaři obtěžovali a uráželi německé poslance, do parlamentu je vpustila AfD

Německý Spolkový sněm dnes začal vyšetřovat, jak se do jeho sídla dostali ve středu lidé, kteří obtěžovali poslance před hlasováním o novele zákona o potírání infekčních chorob. Podle některých informací se odpůrci předpisu, který má pomoci v boji proti koronaviru, dostali do Říšského sněmu díky nejsilnější opoziční straně Alternativa pro Německo (AfD). Informovala o tom agentura DPA.

Peter Altmaier
doporučujeme

Spolkový sněm ve středu hlasoval o novele zákona, která reaguje na pandemii covidu-19. Její součástí je i možnost nařídit dodržování odstupu, nošení roušek či uzavřít obchody. Nesouhlas s ní přišlo do centra Berlína vyjádřit nejméně 10.000 lidí, podle kterých předpis omezuje osobní práva a porušuje ústavu. Spolkový sněm i druhá parlamentní komora, Spolková rada, novelu ale navzdory protestům schválily.

Několik odpůrců novely se ale ve středu dostalo i do Říšského sněmu, jedné z budov, v nichž Spolkový sněm sídlí. Podle agentury DPA před klíčovým hlasováním obtěžovali několik poslanců.

Jedním z nich byl podle videa zveřejněného na twitteru i ministr hospodářství Peter Altmaier. Žena, která si jej natáčí na mobilní telefon, tvrdí, že politik "nemá svědomí". Altmaier se s ní pokouší diskutovat, následně ale odjíždí výtahem. Žena za ním volá, že je "nadutý, malý rádoby král". Urážkou jej častuje i autor zveřejněného videa.

Jak se protestující dostali do historické budovy, v níž je sněmovní sál, budou dnes na svém zasedání zjišťovat zástupci takzvané rady starších. V tomto koordinačním grémiu zasedají zástupci všech parlamentních stran.

Podle některých informací umožnili vstup odpůrců novely do budovy poslanci AfD, která se proti opatření německé vlády v boji proti koronaviru dlouhodobě vyhrazuje. Zástupci AfD odmítli, že by do parlamentu úmyslně vpašovali lidi, o kterých věděli, že budou poslance obtěžovat. Nevyloučili ale, že hosté některého z jejich poslanců mohli porušit parlamentní pravidla.

Agentura DPA připomněla, že německé zákony znají trestný čin nátlaku na prezidenta a ústavní činitele. Hrozí za něj od tří měsíců do pěti let vězení. Ve zvlášť závažných případech může odsouzený strávit až deset let za mřížemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama