AP: EU vyzvala Čínu, aby zrušila zákaz vysílání BBC

Evropská unie vyzvala Čínu, aby na svém území zrušila zákaz vysílání britské televizní stanice BBC World News, zavedený zřejmě v odvetě za to, že Británie odebrala licenci čínské státní televizi CGTN. Uvedla to dnes agentura AP. Peking k zákazu přistoupil od pátku a Hongkong oznámil, že přestane přenášet signál rozhlasové stanice BBC World Service.

BBC
doporučujeme

Čína dál omezila svobodu projevu a přístup k informacím uvnitř svých hranic a porušila jak čínskou ústavu, tak i Všeobecnou deklaraci lidských práv, uvedla EU v prohlášení, z něhož cituje AP.

V textu rovněž stojí, že oznámení Hongkongu přispělo k "pokračující erozi práv a svobod" na tomto poloautonomním čínském území.

Británie sice už není v Evropské unii, je ale stále členem Rady Evropy, která dohlíží na dohodu z roku 1989 o propojení vysílacích licencí. Pohoršení nad zákazem BBC vyjádřila i Británie, Spojené státy a zahraniční korespondenti působící v Číně.

Rozhodnutí Pekingu je podle AP do značné míry symbolické. Anglickojazyčná stanice totiž není v Číně ve většině balíčků televizních programů zahrnuta. Dostupná je tak pouze v některých hotelích a rezidencích.

Čína zákaz zdůvodnila tím, že informování stanice BBC o Číně závažně porušovalo směrnice, a to včetně pravidla, že zprávy mají být pravdivé a spravedlivé. Poškozovalo také čínské národní zájmy a podrývalo národní jednotu.

O týden dříve odebral britský telekomunikační regulátor Ofcom vysílací licenci čínské státní televizi CGTN. Regulátor došel k závěru, že televizi neprovozuje vydavatelská společnost, ale politické uskupení - v tomto případě čínská komunistická strana. To je podle regulátora nepřípustné, zakazuje to podle něj britský zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Témata: EU | Čína | BBC | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo bude očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

04.03.2021 11:58 Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem…

Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

04.03.2021 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur (asi 524 miliard Kč) z…

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

04.03.2021 11:31 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny…

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V

04.03.2021 11:21 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama