Arcibiskupství v Barceloně hrozí sankce. Konala se mše s víc než 10 lidmi

Barcelonskému arcibiskupství hrozí pokuta kvůli mši, kterou uspořádalo v neděli za oběti koronaviru v bazilice Sagrada Familia. Informují o tom dnes místní média. Mše se totiž účastnilo na 150 lidí, ačkoliv v Katalánsku je nyní kvůli zvýšenému výskytu nákazy koronavirem povoleno na veřejnosti shromažďování jen maximálně 10 osob.

Předseda katalánské regionální vlády Quim Torra dnes oznámil, že jeho vláda kvůli porušení pravidel zahájí sankční řízení proti barcelonskému arcibiskupství. Pravidla podle Torry platí "pro všechny", tedy "pro občany, podniky i církev". Podle deníku La Vanguardia katalánská vláda už v pátek arcibiskupství písemně upozornila, že mše s tolika lidmi se konat nesmí.

Kardinál Juan Josep Omella, který je barcelonským arcibiskupem i předsedou španělské biskupské konference, uspořádání mše hájí se zdůvodněním, že při ní byly dodrženy bezpečné rozestupy, všichni lidé měli na obličeji roušky a při vstupu jim byla měřena teplota. Omella už dříve kritizoval omezení účasti na náboženských obřadech, které 18. července kvůli koronaviru zavedla katalánská vláda a potvrdil je také soud.

Kardinál označil omezení pro náboženské obřady za diskriminační. Argumentoval mimo jiné tím, že na obřad bylo pozváno 500 lidí, což je asi čtvrtina kapacity prostoru, v němž se mše v bazilice Sagrada Familia konala. Například restaurace přitom podle nejnovějšího nařízení musí omezit návštěvnost jen na polovinu.

Kardinál také restrikce označil za "porušení náboženské svobody a svobody vyznání". "Je velmi pěkné, že Omella apeluje na svobodu náboženského vyznání, ale mrzí mě, že neřekl ani slovo proti represím v Katalánsku," reagoval Torra. "V těchto letech se zapomnělo na základní práva daná ústavou a lidská práva, která hájí svobodu vyjadřování a shromažďování," dodal katalánský premiér s odkazem na proces, v němž bylo loni odsouzeno devět členů bývalého katalánského vedení k vysokým trestům vězení za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska.

Katalánsko patří v nynější pandemii covidu-19 k nejhůře postiženým regionům Španělska a v posledních několika týdnech zaznamenalo opět vyšší výskyt nových případů nákazy. Proto tamní vláda od 18. července přijala zatím na dva týdny některá omezení, v Katalánsku byla uzavřena kina či divadla a je omezeno shromažďování více než 10 lidí. Už předtím zavedla regionální vláda povinnost nosit na veřejnosti roušky, což posléze udělaly téměř všechny španělské regiony.

Od tohoto víkendu katalánská vláda také na dva týdny nařídila uzavřít diskotéky a noční bary a v některých lokalitách, včetně Barcelony, musí restaurace zavírat o půlnoci. Toto omezení nicméně vedlo k nočnímu shromažďování a popíjení zejména mladých lidí na plážích či v parcích, napsal dnes deník La Vanguardia.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Španělé opět protestovali proti lockdownu, v Madridu zatčeno 32 osob

Španělé znovu protestovali proti uzávěře vyhlášené kvůli epidemii způsobené šířením nového koronaviru. V Madridu musela zasahovat policie a tři policisté byli zraněni. Zatčeno bylo podle deníku El País 32 lidí. Původní protest byl klidný a konal se v centru pod heslem Jdeme do ulic, lidé už jsou unavení.

Více souvisejících

Španělsko Barcelona Církev Sagrada Família (Barcelona) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na většině území na jednu noc odezní. Výstraha ale platí dál

Mrazivé počasí během nadcházející noci na většině území odezní, ale pro jeden kraj zůstává v platnosti výstraha před mrazem ve vegetačním období. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy