Armin Laschet vidí po jednání s německými Zelenými možnost koalice

Německé parlamentní volby jsme nevyhráli, ale stále máme možnost sestavit vládní koalici. Dnes to po jednání se Zelenými prohlásil kancléřský kandidát konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet. Řekl také, že vzájemné rozdíly nejsou nepřekonatelné, což otevírá možnost vzniku vlády konzervativců, Zelených a svobodných demokratů (FDP).

Armin Laschet

Spolupředseda Zelených Robert Habeck řekl, že jednání s CDU/CSU chce společně s liberální FDP vyhodnotit, což označil za úkol pro nadcházející dva dny.

Zářijové volby v Německu vyhrála sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze. Scholz i Laschet se ale v sestavení vlády neobejdou bez Zelených a FDP, pokračování stávající velké koalice CDU/CSU a SPD se nejeví jako pravděpodobné.

"Máme možnosti sestavit koalici a jednou z nich je Jamajka," řekl Laschet s použitím výrazu podle barev jamajské vlajky, která odpovídá stranickým barvám konzervativců (černá), Zelených (zelená) a liberálů (žlutá). "Myslím si, že protiklady nejsou nepřekonatelné," uvedl po jednání.

O konstruktivním rozhovoru mluvil i bavorský premiér Markus Söder, který je zároveň předsedou Křesťansko-sociální unie (CSU). Bavorská CSU tvoří s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) předsedy Lascheta na spolkové úrovni konzervativní unii. Laschet řekl, že tématem schůzky bylo určení společných postojů, hledání mostů přes rozpory a hodnocení stability společných programových pilířů. "Nejvíce jsme se přiblížili u tématu ochrany klimatu," řekl. Poznamenal také, že unie má zájem v jednáních se Zelenými i FDP pokračovat.

Annalena Baerbocková, která Zelené do voleb vedla jako kancléřská kandidátka, řekla, že možný vznik vládní koalice ze třech politických subjektů vyžaduje vážnost, což si Zelení podle ní dobře uvědomují. Stejný názor měl i Habeck, který společně s Baerbockovou Zeleným šéfuje. "Možné programové průniky jsme změřili," řekl Habeck s tím, že nyní je třeba jednání vyhodnotit. "A na to si vezmeme dva dny čas," dodal.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila unie s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že vznik vlády potrvá dlouhé týdny až měsíce, takže dosluhující kancléřka Angela Merkelová by mohla zemi vést i do Vánoc. Merkelová po 16 letech v kancléřství odchází z politiky.

Krátce po volbách společně jednali Zelení s liberály, aby si ujasnili programové priority. Role těchto dvou stran je zásadní, neboť jejich podpora dovede do kancléřství Scholze, nebo naopak Lascheta. Scholz ještě v minulém týdnu jednal s FDP i Zelenými, zatímco CDU/CSU debatovala s liberály. Dnes pak unie první kolo předběžných rozhovorů uzavřela schůzkou se Zelenými.

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Související:

Právě se děje

reklama