Atentát na expremiéra Harírího: Člen Hizballáhu dostal pět doživotních trestů

V kauze atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, jenž zemřel společně s dalšími 21 osobami při útoku na automobilovou kolonu v Bejrútu v roce 2005, dnes zvláštní soud OSN odsoudil k pěti doživotním trestům člena libanonského šíitského hnutí Hizballáh Sálima Džamíla Ajjáše. Rozsudek byl vynesen v jeho nepřítomnosti, informovala agentura Reuters.

Rafík Harírí
doporučujeme

Ajjáš byl v srpnu shledán vinným z vraždy a spáchání teroristického zločinu. Doživotní vězení přitom prokurátoři požadovali v každém z bodů obžaloby. Verdikt byl vynesen v nepřítomnosti odsouzeného, který je na svobodě. Jeho tři údajní společníci byli obvinění zproštěni pro nedostatek důkazů.

"Účelem útoku bylo šířit v Libanonu teror, což se skutečně stalo," uvedl při čtení verdiktu australský soudce David Re. "Soud je přesvědčen, že by měla uložit maximální trest," doplnil. "Trestné činy pana Ajjáše jsou nesmírně závažné, měl při útoku ústřední roli," řekla soudkyně Janet Nosworthyová z Jamajky. "Libanon je parlamentní demokracie, jeho politici a vůdci by měli být odvoláváni z funkce u volebních uren, nikoli kulkou nebo bombou," dodala.

Sunnitský muslim a miliardář Harírí, který přišel o život 14. února 2005, byl považován za překážku posilování vlivu Íránu a Sýrie v Libanonu. Měl blízké vztahy s USA i s dalšími západními zeměmi a se sunnitskými spojenci v regionu.

Hned po útoku se objevilo obvinění, že za vraždou je Sýrie nebo její libanonští stoupenci. Ze zapojení do atentátu byla též viněna vlivná šíitská prosyrská a proíránská radikální strana Hizballáh.

Zvláštní tribunál OSN pro Libanon (TSL) byl ustaven v květnu 2007 Radou bezpečnosti OSN, protože libanonští politici ani libanonský soudní systém nebyli schopni pokročit ve vyšetřování. Sídlí v Haagu a činnost zahájil v roce 2009.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama