Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi politikou a náboženstvím, mírně řečeno, rozostřily, deklaruje editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník připomíná, že například minulý týden krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski v kázání nabídl podporu episkopátu vládě v jejím odmítání schválení fondu EU na ekonomické zotavení z koronavirové pandemie.

Církev

Teokracie v srdci EU

Podle Jedraszewského se Brusel spojováním kontroverzní podmínky dodržování právního státu snaží vnutit Polsku „neomarxistickou vizi nového řádu, který odmítá boží království“, cituje prestižní server. Poukazuje, že dle arcibiskupa je podmínka „trojským koněm“, který může prosadit liberální potratovou politiku, „genderovou ideologii“ ve školství a další liberální hereze.

Polští biskupové a preláti se také postavili za vládu PiS v její „kulturní válce“ proti muslimským uprchlíkům a právům sexuálních menšin, upozorňuje The Guardian. Dodává, že polští klerici a ministři operují v autoritářské symbióze a Polsko momentálně připomíná teokracii v srdci EU.

Ultrakonzervativci jako arcibiskup Jedraszewski se těší ze své blízkosti k sekulární moci,“ pokračuje editorial. Poukazuje ale na náznaky, že nejvlivnější církev v Evropě možná přecenila své síly, jelikož stále větší počet Poláků je zjevně unaven ze „šikany“ biskupů.

Průzkum z letošního roku ukázal, že jen 35 % obyvatel země vnímá církev pozitivně, vyzdvihuje britský server. Upozorňuje, že mezi mladými je to pouze 9 %, navíc počet kněží, kteří opouštějí své povolání, je jeden z nejvyšších v Evropě.

Kontroverzní říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu o interrupcích, které – bude-li ratifikováno – přinese jejich téměř totální zákaz, vyvolalo obrovskou protireakci, připomíná The Guardian. Doplňuje, že polská biskupská konference varovala katolíky před účastí na masových protestech, které rozhodnutí soudu vyvolalo.

Jelikož některé demonstrace cílily na kostely, lídr PiS Jarosław Kaczyński vyzval Poláky, aby „bránili církev za každou cenu“, uvádí renomovaný deník. Má však dojem, že stará tabu ztrácí své pozice, protože protesty se konaly i v malých komunitách, kde bývá autorita církve zřídka zpochybňována - v jednom městečku u Varšavy byla dokonce potřísněna socha někdejšího papeže Jana Pavla II. červenou barvou.

Ztráta důvěry

Skandály sexuálního zneužívání vyzdvihované polskými médii také výrazně podryly důvěru,“ pokračuje prestižní server. Konstatuje, že postoj Jana Pavla II. k problému ostatně kritizovala zpráva Vatikánu o aktivitách vyobcovaného kardinála Theodora McCarricka, ve které se objevuje tvrzení, že podobné jednání polských kleriků zakrýval papežův tajemník, polský kardinál Stanisław Dziwisz.

Mnozí Poláci tak věří, že jasná podpora polské církve vládě PiS má zajistit vstřícný postup úřadů v obviněních ze sexuálního zneužívání, uvádí editorial. Dodává, že PiS pod Kaczyńského vedením činí z křesťanství zbraň sloužící neliberálnímu nacionalismu, který cílí na menšiny a bagatelizuje evropské normy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně postupuje maďarský premiér Viktor Orbán a také lídr italské krajně pravicové strany Liga, Matteo Salvini, který je v těchto dnech zřídka viděn bez růžence, upozorňuje The Guardian. Naznačuje, že využívání Písma ke krátkodobým politickým ziskům může oportunistickým politikům dávat smysl, ale z pohledu církve jde o nebezpečnou hru.

Minulý měsíc se od PiS distancovala skupina polských prominentních kněží i laických katolíků, která vyzvala církev k „opuštění všeho, co v očích mnohých, katolíky nevyjímaje, zavání spojenectví trůnu a stolce“, připomíná editorial. Podotýká, že prohlášení skupiny odmítá pokusy „využívat církev k politickým zájmům vládnoucí strany“.

Pokud je polská církevní hierarchie moudrá, bude se tímto řídit, deklaruje The Guardian. Dodává, že podle letošního průzkumu se velká většina Poláků nadále označuje za věřící, ale rapidně ztrácí víru ve své biskupy.

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Jak snížit ceny za energie? EU navrhuje zastropování

26.10.2021 09:16 Členské státy EU by měly zavést horní hranici úrokových sazeb nebo roční procentní sazby nákladů …

Ministry EU čeká debata, jak si poradit s vysokými cenami energií

26.10.2021 08:08 Krátce po summitu Evropské unie věnovanému nebývale vysokým cenám energií se dnes do Lucemburku…

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

25.10.2021 20:10 Aktualizováno Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19…

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

25.10.2021 19:53 Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa…

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Související:

Právě se děje

reklama