Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi politikou a náboženstvím, mírně řečeno, rozostřily, deklaruje editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník připomíná, že například minulý týden krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski v kázání nabídl podporu episkopátu vládě v jejím odmítání schválení fondu EU na ekonomické zotavení z koronavirové pandemie.

Církev
doporučujeme

Teokracie v srdci EU

Podle Jedraszewského se Brusel spojováním kontroverzní podmínky dodržování právního státu snaží vnutit Polsku „neomarxistickou vizi nového řádu, který odmítá boží království“, cituje prestižní server. Poukazuje, že dle arcibiskupa je podmínka „trojským koněm“, který může prosadit liberální potratovou politiku, „genderovou ideologii“ ve školství a další liberální hereze.

Polští biskupové a preláti se také postavili za vládu PiS v její „kulturní válce“ proti muslimským uprchlíkům a právům sexuálních menšin, upozorňuje The Guardian. Dodává, že polští klerici a ministři operují v autoritářské symbióze a Polsko momentálně připomíná teokracii v srdci EU.

Ultrakonzervativci jako arcibiskup Jedraszewski se těší ze své blízkosti k sekulární moci,“ pokračuje editorial. Poukazuje ale na náznaky, že nejvlivnější církev v Evropě možná přecenila své síly, jelikož stále větší počet Poláků je zjevně unaven ze „šikany“ biskupů.

Průzkum z letošního roku ukázal, že jen 35 % obyvatel země vnímá církev pozitivně, vyzdvihuje britský server. Upozorňuje, že mezi mladými je to pouze 9 %, navíc počet kněží, kteří opouštějí své povolání, je jeden z nejvyšších v Evropě.

Kontroverzní říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu o interrupcích, které – bude-li ratifikováno – přinese jejich téměř totální zákaz, vyvolalo obrovskou protireakci, připomíná The Guardian. Doplňuje, že polská biskupská konference varovala katolíky před účastí na masových protestech, které rozhodnutí soudu vyvolalo.

Jelikož některé demonstrace cílily na kostely, lídr PiS Jarosław Kaczyński vyzval Poláky, aby „bránili církev za každou cenu“, uvádí renomovaný deník. Má však dojem, že stará tabu ztrácí své pozice, protože protesty se konaly i v malých komunitách, kde bývá autorita církve zřídka zpochybňována - v jednom městečku u Varšavy byla dokonce potřísněna socha někdejšího papeže Jana Pavla II. červenou barvou.

Ztráta důvěry

Skandály sexuálního zneužívání vyzdvihované polskými médii také výrazně podryly důvěru,“ pokračuje prestižní server. Konstatuje, že postoj Jana Pavla II. k problému ostatně kritizovala zpráva Vatikánu o aktivitách vyobcovaného kardinála Theodora McCarricka, ve které se objevuje tvrzení, že podobné jednání polských kleriků zakrýval papežův tajemník, polský kardinál Stanisław Dziwisz.

Mnozí Poláci tak věří, že jasná podpora polské církve vládě PiS má zajistit vstřícný postup úřadů v obviněních ze sexuálního zneužívání, uvádí editorial. Dodává, že PiS pod Kaczyńského vedením činí z křesťanství zbraň sloužící neliberálnímu nacionalismu, který cílí na menšiny a bagatelizuje evropské normy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně postupuje maďarský premiér Viktor Orbán a také lídr italské krajně pravicové strany Liga, Matteo Salvini, který je v těchto dnech zřídka viděn bez růžence, upozorňuje The Guardian. Naznačuje, že využívání Písma ke krátkodobým politickým ziskům může oportunistickým politikům dávat smysl, ale z pohledu církve jde o nebezpečnou hru.

Minulý měsíc se od PiS distancovala skupina polských prominentních kněží i laických katolíků, která vyzvala církev k „opuštění všeho, co v očích mnohých, katolíky nevyjímaje, zavání spojenectví trůnu a stolce“, připomíná editorial. Podotýká, že prohlášení skupiny odmítá pokusy „využívat církev k politickým zájmům vládnoucí strany“.

Pokud je polská církevní hierarchie moudrá, bude se tímto řídit, deklaruje The Guardian. Dodává, že podle letošního průzkumu se velká většina Poláků nadále označuje za věřící, ale rapidně ztrácí víru ve své biskupy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AstraZeneca kvůli mutacím zatím dodá méně vakcíny

22.01.2021 18:38 Britsko-švédský výrobce "oxfordské" vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 18:16 Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 18:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Slovensko možná začne uvolňovat restrikce

22.01.2021 17:46 Slovensko po předchozím nárůstu nyní zaznamenalo pokles počtu potvrzených nových případů infekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama