Azyl v Maďarsku? Žádost podaly stovky uprchlíků, uspěla jen hrstka

Maďarsko v loňském roce udělilo azyl či jiný druh mezinárodní ochrany jen šedesáti žadatelům. Kladně tak vyřídilo pouhých dvanáct procent žádostí. S odvoláním na data generálního ředitelství cizinecké policie o tom dnes informoval server listu Népszava. Maďarsko se pod vedením premiéra Viktora Orbána dlouhodobě staví proti imigraci.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet lidí, kteří v Maďarsku loni dostali azyl nebo jiný druh ochrany, ve srovnání s předchozími lety výrazně klesl. Zatímco v roce 2017 přiznaly úřady ochranu ještě 1291 žadatelům a v roce následujícím 367, loni azyl dostalo už jen šest desítek lidí.

Odpovídajícím způsobem narůstá počet zamítnutých žádostí. V roce 2018 přijalo Maďarsko pod svou ochranu více než polovinu z celkového počtu žadatelů o azyl, loni už jen 12 procent. Žádost o azyl v roce 2019 podalo zhruba 500 migrantů, zhruba polovinu z nich tvořili nezletilí.

Podle listu Népszava nejčastěji ochranu v Maďarsku získávali loni Íránci, mezi úspěšnými žadateli o azyl jsou ale také Afghánci, Syřané, Iráčané či Pákistánci.

Naprostou většinu žádostí o azyl loni migranti podali v takzvaných tranzitních zónách na hranici se Srbskem.

Vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána je známá svým odmítavým postojem vůči migraci. Na hranici se Srbskem a Chorvatskem nechala v reakci na migrační krizi z roku 2015 postavit plot, který má bránit příchodu migrantů do Maďarska. Stejně jako Česko a Polsko se Maďarsko odmítalo podílet na jednorázovém programu přerozdělování uprchlíků podle kvót. Kvůli tomu všechny tři země čelí žalobě u Soudu Evropské unie, který by měl rozhodnout 2. dubna.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie hlásí 14 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 14:13 Aktualizováno V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl…

Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

27.02.2020 14:08 Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích…

Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument…

27.02.2020 13:34 Pět desítek bývalých evropských ministrů zahraničí a dalších politiků se podepsalo pod dokument…

Johnsonova vláda chce dohodu s EU, která Británii zajistí co největší…

27.02.2020 13:23 Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama