Azyl v Maďarsku? Žádost podaly stovky uprchlíků, uspěla jen hrstka

Maďarsko v loňském roce udělilo azyl či jiný druh mezinárodní ochrany jen šedesáti žadatelům. Kladně tak vyřídilo pouhých dvanáct procent žádostí. S odvoláním na data generálního ředitelství cizinecké policie o tom dnes informoval server listu Népszava. Maďarsko se pod vedením premiéra Viktora Orbána dlouhodobě staví proti imigraci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet lidí, kteří v Maďarsku loni dostali azyl nebo jiný druh ochrany, ve srovnání s předchozími lety výrazně klesl. Zatímco v roce 2017 přiznaly úřady ochranu ještě 1291 žadatelům a v roce následujícím 367, loni azyl dostalo už jen šest desítek lidí.

Odpovídajícím způsobem narůstá počet zamítnutých žádostí. V roce 2018 přijalo Maďarsko pod svou ochranu více než polovinu z celkového počtu žadatelů o azyl, loni už jen 12 procent. Žádost o azyl v roce 2019 podalo zhruba 500 migrantů, zhruba polovinu z nich tvořili nezletilí.

Podle listu Népszava nejčastěji ochranu v Maďarsku získávali loni Íránci, mezi úspěšnými žadateli o azyl jsou ale také Afghánci, Syřané, Iráčané či Pákistánci.

Naprostou většinu žádostí o azyl loni migranti podali v takzvaných tranzitních zónách na hranici se Srbskem.

Vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána je známá svým odmítavým postojem vůči migraci. Na hranici se Srbskem a Chorvatskem nechala v reakci na migrační krizi z roku 2015 postavit plot, který má bránit příchodu migrantů do Maďarska. Stejně jako Česko a Polsko se Maďarsko odmítalo podílet na jednorázovém programu přerozdělování uprchlíků podle kvót. Kvůli tomu všechny tři země čelí žalobě u Soudu Evropské unie, který by měl rozhodnout 2. dubna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Litva chce omezit kouření na balkonech obytných budov

01.10.2020 22:01 Obyvatelé obytných budov v Litvě podle nového zákona nebudou moci kouřit na balkoně, pokud to bude…

O krok blíž k vakcíně proti covidu: Schvalovací proces v EU vstoupil do…

01.10.2020 17:23 Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co…

Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

01.10.2020 17:03 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama