Babiš je na návštěvě Estonska. Česko by mělo uspořádat další kyberkonferenci, řekl

Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po dnešním jednání s estonským předsedou vlády Jürim Ratasem. Estonsko považuje Babiš za lídra v dané oblasti, od kterého by se Česko, podobně jako například od Izraele, mohlo inspirovat. Podle úřadu české vlády se v květnu uskuteční mezinárodní konference o bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G), která naváže na loňský ročník této akce.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Loňské konference o sítích 5G se zúčastnili experti ze 32 zemí Evropské unie, NATO a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Společně přijali dokument nazvaný Pražské návrhy, který uváděl nezávazné obecné principy, jež by měly rizika spojená se zaváděním sítí 5G omezit. Podle úřadu vlády se principy od té doby staly součástí bezpečnostních pravidel pro sítě 5G, která platí v celé EU.

Letošní konference se bude konat 5. a 6. května a spolu s úřadem vlády ji organizuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Cílem bude nalézt konkrétní řešení bezpečnostních problémů sítí 5G a zmírnit rizika provázející vznik těchto sítí ve světě.

Babiš dnes také uvedl, že Estonsko je lídrem v digitalizaci, a vyjádřil zájem o posílení spolupráce.

S Ratasem český ministerský předseda kromě technologických témat jednal především o čtvrtečním mimořádném summitu Evropské unie, který bude věnován rozpočtu evropského bloku na období 2021-2027. Babiš očekává náročnou diskusi a je spíše skeptický k tomu, že by se povedlo nalézt kompromis.

Podobně jako další státy čerpající z fondů soudržnosti chce Česko zachovat současný objem peněz na kohezi, z nichž profitují hlavně méně rozvinuté státy. Požadavky zemí východního a jižního křídla EU však narážejí na odpor některých bohatších zemí západu a severu, které by i kvůli britskému odchod z unie chtěly dále snížit celkovou výši rozpočtu a rovněž redukovat peníze určené na kohezi. Současný návrh počítá s tím, že proti končícímu sedmiletému období ubude ve fondech kohezní politiky téměř 40 miliard eur (skoro bilion korun).

Předseda české vlády Ratasovi poděkoval za to, že v prosinci navštívil české vojenské letce, kteří od září do prosince loňského roku působili v Estonsku na letecké základně Ämari. Původně tak měli premiéři učinit společně, Babiš ale cestu odložil kvůli tragickému střeleckému incidentu v Ostravě. Podle ministerstva obrany se uvažuje, že by se česká letecká mise mohla znovu uskutečnit v roce 2022.

Babiš na tiskové konferenci uvedl, že bilaterální vztahy obou zemí jsou na velmi dobré úrovni, Česko a Estonsko podle něj v mnohém zastávají totožné postoje. Ratasovi také sdělil, že ČR plně podporuje společnou evropskou pozici k hospodářským sankcím vůči Rusku. Státníci také jednali o možném rozšíření EU o další země a Babiš zopakoval přání, aby se unie přihlásila ke svým slibům a zahájila přístupové rozhovory se Severní Makedonií.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V místě někdejší železné opony vznikla "roušková hranice", píše agentura…

04.04.2020 20:20 Aktualizováno Mezi slovenskou metropolí Bratislavou a sousední rakouskou obcí Kittsee, kde se ještě před 30 lety…

Nizozemsko má 164 nových obětí nákazy koronavirem, Francie hlásí 7560…

04.04.2020 20:11 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za posledních 24 hodin o 164. Celkově již země…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi. Policie popřela, že křičel…

04.04.2020 19:30 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších osm osob bylo zraněno, z toho…

Itálie má za den 681 obětí koronaviru, nejméně za téměř dva týdny

04.04.2020 19:16 V Itálii zemřelo za poslední den 681 nakažených koronavirem, je to nejméně za téměř dva týdny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy