Babiš kvůli klimatu omezí létání do Bruselu

Při pořádání předsednictví Evropské unii je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) velký prostor k šetření. České předsednictví ve druhé polovině roku 2022 chce uspořádat jako přátelské vůči klimatu, hodlá proto omezit lety do Bruselu.

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Babiš to dnes řekl novinářům po setkání nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě. Premiér se neshoduje s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) na výši rozpočtu, který by měl být na české předsednictví určen. Předseda vlády neodpověděl na otázku, zda je při jednání o těchto výdajích možný kompromis.

Petříček ve středu novinářům řekl, že vláda stále spor o rozpočet nevyřešila. Babiš navrhuje částku 50 milionů eur (1,29 miliardy korun), ta je podle ministra nízká. Řada jiných zemí podle něj měla rozpočty kolem 70 milionů eur (1,8 miliardy korun). Petříček nesouhlasí ani s navrhovaným počtem zaměstnanců na českém stálém zastoupení v Bruselu. "Návrh, jak je předložen, počítá s nějakými 156 lidmi, kteří by měli pracovat po dobu českého předsednictví na stálém zastoupení. Státy jako Estonsko, Slovensko, Rakousko tam po tu dobu měly třeba 210 lidí," řekl Petříček.

Podle Babiše nemá ministr zahraničí šetření v DNA a disponuje rozpočtem, který má "určitě velké rezervy". České předsednictví chce Babiš prosazovat jako přátelské k životnímu prostředí, v této souvislosti zmínil možnosti internetového volání nebo virtuální kanceláře. "Nebudeme lítat do Bruselu, můžeme to tady virtuálně řešit, nemusíme ani stavět budovu v Bruselu," řekl premiér. Podle dřívějších informací ČR zvažuje v Bruselu koupi šestipatrového kancelářského domu v blízkosti unijních institucí.

Babiš dnes zároveň řekl, že ministerstva využívají každého výročí k vylepšení svých rozpočtů. Taková situace podle něj nastala loni u oslav 100. výročí vzniku Československa. "Trvám na tom, že předsednictví umíme udělat racionálně," dodal. Otázku, zda je podle něj možné nalézt při jednání o rozpočtu kompromis nebo zda není ochoten na předsednictví peníze přidat, výslovně neodpověděl.

Babiš na začátku roku uvedl, že původní návrh rozpočtu na předsednictví počítal s výdaji 2,6 miliardy korun, sám požadoval maximálně polovinu této částky. S ohledem na návrhy na omezení rozpočtu zaznívaly už tehdy kritické hlasy, že by Česko nemuselo předsednictví dobře zvládnout.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová označila za největší hrozbu změnu klimatu. Svět prý potřebuje…

23.09.2020 20:55 Kvůli pandemii koronavirové infekce už nikdy nebudeme moci žít jako dosud. Prohlásila to dnes na…

Španělsko hlásí na 11 290 nových nakažených a 130 dalších úmrtí

23.09.2020 20:36 Ve Španělsku přibylo 11.289 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, čímž se počet nakažených v této zemi…

Německo nezařadí celé Česko na seznam rizikových oblastí

23.09.2020 19:54 Aktualizováno Německo dnes zřejmě nezařadí celou Českou republiku jako epidemicky rizikovou oblast, mimo seznam…

Řecko zpřísňuje podmínky pro Čechy. Bez testu na covid se do země…

23.09.2020 19:32 Aktualizováno Češi budou smět od pondělí do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama