Babiš opět popřel střet zájmů: Postupoval jsem dle "lex Babiš"

Premiér Andrej Babiš dnes opět odmítl, že by byl ve střetu zájmů v souvislosti se skupinou Agrofert. Předseda české vlády v Bratislavě po schůzce se svým slovenským kolegou Peterem Pellegrinim novinářům také řekl, že ve zmíněné záležitosti postupoval v souladu se speciálně schváleným českým zákonem.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

"Co se týká těchto věcí, takzvaného střetu zájmu, který neexistuje - logicky nemůže existovat, protože my máme speciální lex Babiš. Já jsem podle toho postupoval," řekl Babiš v reakci na středeční oznámení Evropské komise, že předala stálému zastoupení ČR při EU český překlad auditu týkajícího se dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert.

Podle Babiše není možné, aby Evropská komise měla vždy pravdu. Údajný střet zájmů označil za vymyšlený a celou kauzu za politickou záležitost. Řekl, že k věci se nechce blíže vyjadřovat ani se v ní angažovat, protože je to záležitost státních úředníků.

Podle dostupných informací zpráva auditorů konstatovala, že Babiš má přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Úřady audit oficiálně nezveřejnily, odvolávají se na jeho důvěrnost. Mezitím ale dokument zveřejnila média.

Podle nich v něm auditoři konstatují, že zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože z titulu svých politických funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Podle zprávy, jejíž originál dorazil do Česka na konci listopadu a český překlad Evropská komise ve středu předala stálému zastoupení ČR při EU v Bruselu, by Česko mělo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Rozpočtový summit EU skončil. K dohodě se nedospělo

21.02.2020 21:29 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil…

Neúspěch summitu EU podle Babiše českou ekonomiku neohrozí

21.02.2020 21:14 Dnešní výsledek summitu Evropské unie rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody,…

Thunbergová vyčetla v Hamburku politikům, že dostatečně nechrání klima

21.02.2020 20:08 Švédská aktivistka Greta Thunbergová se dnes v severoněmeckém přístavním městě Hamburk zúčastnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama