Barnier a Frost zahájili jednání o budoucím vztahu EU a Británie

Schůzkou šéfů vyjednávacích týmů Michela Barniera a Davida Frosta dnes v Bruselu začaly rozhovory o budoucí podobě vztahů Evropské unie a Británie. Složitá jednání, do nichž obě strany vstupují s velmi odlišnými představami, rozhodnou mimo jiné o tom, za jakých podmínek bude proudit zboží či služby přes Lamanšský průliv či o obranné a bezpečnostní spolupráci. Na dojednání a schválení případných smluv má evropský blok a jeho bývalý člen jen deset měsíců.

Týmy Barniera a Frosta se dnes sešly k úvodnímu jednání, na něž v úterý navážou rozhovory rozdělené do více než desítky tematických oblastí. Odděleně budou experti obou stran hovořit například o dopravě, energetice či policejní a justiční spolupráci. Zásadní sporná témata se však rýsují jinde: Brusel i Londýn dávají dlouhodobě najevo rozdílný pohled na rybolov v britských vodách, sladění klimatických či sociálních standardů EU a Británie nebo na pravomoci unijního soudu při řešení vzájemných sporů.

Unijní státy minulý týden schválily vyjednávací mandát pro Barniera, který má usilovat o zachování "rovného hracího pole" pro hospodářskou soutěž. Brusel se odvolává na oběma stranami podepsanou politickou deklaraci, která však není právně závazná. Londýn naproti tomu odmítá pokračující působnost unijních regulací a hovoří o "plné hospodářské a politické nezávislosti". Podle Barniera může Británie získat nejširší možný přístup na unijní trh, kam míří zhruba polovina britského exportu, jen pokud se zaváže k dodržování zmíněných pravidel. Britská vláda o tom však nechce ani slyšet a tvrdí, že by ráda vyjednala volnější obchodní dohodu po vzoru té, již má EU například s Kanadou.

Spory se očekávají i v otázce rybolovu, kde chce EU zachovat současný přístup pro evropské rybáře do britských vod, což však Londýn zásadně odmítá. Někteří činitelé hovoří o tom, že by mohla unie chtít po Britech v této věci ústupek výměnou za vstřícnost k finančním službám firem z londýnské City, které mají velký zájem o přístup na unijní trh.

Barnier ani Frost dnešní jednání nekomentovali, vyjádřit se chtějí až po čtvrtečním ukončení prvního kola. Na něj by měly navázat další několikadenní vyjednávací etapy, které budou střídavě probíhat v unijní a britské metropoli a opakovat se ve dvou až třítýdenních cyklech. Zatím je jich do května naplánováno šest.

Na dokončení jednání a schválení případných smluv mají Brusel a Londýn jen deset měsíců. Přechodné období, které skončí na konci roku, by Britové mohli prodloužit. Čas na to mají do poloviny roku. Britský premiér Johnson tuto možnost ale vehementně odmítá. Británie musí v přechodném období dodržovat unijní pravidla, na jejich podobu ale již nemá žádný vliv.

Související

EU

NÁZOR: Házení viny na EU je u politiků známka populismu, naznačuje profesor

Nedávný útok Michela Barniera na pravomoci Evropského soudu mnohé překvapil, konstatuje Alberto Alemanno v komentáři pro server Politico. Profesor práva působící na Vysoké škole obchodních studií v Paříži pokládá otázku, jak je možné, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit se změnil z horlivého zastánce unijní integrity ve vlasteneckého obhájce francouzských zájmů.

Více souvisejících

Michel Barnier EU (Evropská unie) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 38 minutami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

Týdenní výhled filmů: Tělesností pulzující Rivalové, aktivistický šaman i vrah z televizní soutěže

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí deset premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina rozezvučí skuteční i fiktivní vrazi, intimní i bouřlivá romance či portrét šamana i revoluční učitelky.  

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy