Barnier bude za EU vyjednávat smlouvy po brexitu

Brexitový vyjednávací tým Evropské komise v čele s Michelem Barnierem bude od poloviny listopadu pod novým názvem pracovat na tvorbě budoucích vztahů s Británií. Oznámila to dnes EK s tím, že skupina se chopí práce bez ohledu na to, kdy nakonec Británie z EU odejde.

Přidejte svůj názor

Michel Barnier
doporučujeme

Vyjednavači obou stran minulý týden uzavřeli dohodu o britském odchodu. Komise dnes proto rozhodla, že i v dalším období povede tým věnující se vztahům s Londýnem. Věc není překvapením, Barnierovu několikaletou práci na vyjednání "rozvodové dohody" unijní lídři vysoce ocenili na nedávném summitu EU.

"Zda se bude pan Barnier přímo účastnit zasedání komise, to je věcí budoucí předsedkyně (Ursuly) von der Leyenové," řekl dnes novinářům eurokomisař Dmitris Avramopulos, který odmítl o budoucí práci Barnierova týmu sdělit podrobnosti.

Skupina by měla koordinovat práci různých ředitelství EK v přípravě smluv a dalších dokumentů upravujících budoucí vztahy unie a její bývalé členské země. Základem k nim bude text politické deklarace, který obě strany dohodly současně se zatím stále nepotvrzenou "rozvodovou" dohodou.

EK vedená von der Leyenovou se měla původně ujmout úřadu začátkem listopadu. Evropský parlament však neschválil trojici navržených komisařů a von der Leyenová zatím stále čeká na náhradní kandidáty z Francie, Maďarska a Rumunska. Do té doby povede unijní exekutivu stávající sestava Jeana-Clauda Junckera.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Demonstrace v Řecku se zvrtly v násilnosti, policie pozatýkala 32 lidí

18.11.2019 12:56 Řecká policie zatkla 32 lidí kvůli násilnostem po nedělním průvodu na počest obětí krvavě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama