Německá vláda schválila rozvolnění pro očkované a uzdravené

Německá vláda dnes schválila návrh rozvolnění pro plně očkované proti nemoci covid-19 a pro uzdravené. Oznámila to německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. Souhlas nyní musí vyslovit zákonodárci. Lambrechtová předpokládá, že schvalovací proces skončí v pátek a že zvýhodnění očkovaných a uzdravených bude platit již od víkendu.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Rozhodnutí vlády je rychlejší, než se očekávalo. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ještě v pondělí hovořil o tom, že příslušný návrh kabinet kancléřky Angely Merkelové posoudí ve středu. K rozvolnění mezitím nezávisle na spolkové vládě přikročila řada spolkových zemí.

"Je to významný krok k návratu do normálu," řekla Lambrechtová. Návrh předpokládá, že plně očkovaní a uzdravení již nebudou potřebovat negativní testy, pokud budou chtít využít služby, kde jsou rozbory vyžadovány. To se týká obchodů neprodávajících zboží denní potřeby nebo kadeřnictví. Očkovaných a uzdravených se rovněž nebudou týkat omezení nočního vycházení nebo limity pro počet účastníků soukromých setkání. Pro osoby považované za imunní bude ale nadále platit povinnost nosit respirátory.

Úprava podmínek bude mít přínos i pro obyvatele Česka, kteří jsou očkovaní, nebo nemoc prodělali. Německo totiž nebude trvat na povinné vstupní izolaci, která je desetidenní a kterou je možné po pěti dnech zkrátit testem. Osvobození z karantény se ale nebude týkat příjezdu z oblastí s mutacemi, mezi které ale Česká republika nepatří. Německo aktuálně v Evropě neeviduje žádnou oblast s mutacemi, kterými jsou například Indie s Brazílií. Při cestě z takových zemí zůstává povinnost 14denní izolace bez možnosti zkrácení.

Německo rovněž nebude u očkovaných a uzdravených za nutnou považovat karanténu po kontaktu s nakaženými.

Výhody budou mít očkovaní, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v EU, respektive evidovanou Institutem Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor. Plné očkování v případě látek od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna znamená dvě dávky a v případě preparátu od firmy Johnson & Johnson jednu dávku. Od závěrečné dávky přitom musí uplynout nejméně dva týdny. Doklad o očkování může být nejen v papírové, ale i v digitální podobě. Pokud nebude v němčině, postačí verze v angličtině, francouzštině, italštině či španělštině.

Uzdravení se budou vykazovat pozitivním výsledkem PCR testu, což osvědčí, že byli nakažení. Tento pozitivní test musí být starý nejméně 28 dní a nejdéle půl roku.

Bavorsko ještě více rozvolní režim pro očkované i pro uzdravené

Bavorsko od čtvrtka ještě více rozvolní režim pro plně očkované proti nemoci covid-19 a nově také pro uzdravené. Nebudou potřebovat testy a vztahovat se na ně nebude ani karanténa či omezení nočního vycházení. Po jednání zemské vlády to dnes oznámil bavorský premiér Markus Söder, který poznamenal, že Mnichov je o krok před německou vládou. 

Ta podobné rozvolnění pravidel teprve připravuje, platit by v případě souhlasu zákonodárců mohlo od víkendu. Bavorsko navíc od příštího pondělka v okresech s příznivou epidemickou situací uvolní některé restrikce.

"Bavorsko postupuje kupředu a již od 6. května, tedy dříve než celé Německo, zrovnoprávní plně očkované a uzdravené s testovanými," řekl Söder. "Rozhodli jsme se učinit ještě další krok. Potřebná nebude nejen karanténa, ale týkat se jich nebude ani omezení pohybu. Proč? Protože se to týká základních práv," dodal bavorský premiér. Uvolnění ale bude omezeno jen na území Bavorska.

Bavorsko již před týdnem rozhodlo, že od plně naočkovaných po uplynutí nejméně 15 dní od poslední dávky nebude vyžadovat karanténu při vstupu do země či po kontaktu s nakaženými a že naočkovaní mohou využívat služby bez nutnosti dosud povinného testu. Nově tato spolková země výjimku rozšířila, neboť nebude od očkovaných vyžadovat ani dodržování zákazu vycházení či limitů na soukromá setkávání. Zásadní novinkou je, že všechna tato rozvolnění se budou týkat i uzdravených, kteří tak budou s plně očkovanými rovnocenní.

"Chceme tak vyslat signál, že očkování má smyl a že základní práva jsou pro nás důležitá," řekl Söder. Zároveň zdůraznil, že i pro očkované a uzdravené nadále platí povinnost dodržování hygienických pravidel, včetně nošení roušek. Dodal, že přísnější podmínky zůstávají také při kontaktu s rizikovými skupinami, zejména v domovech pro seniory a pečovatelských zařízeních.

Výhody se v Bavorsku budou týkat těch, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v EU. To u látek od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna znamená dvě dávky a v případě preparátu od firmy Johnson & Johnson jednu dávku. Od závěrečné dávky navíc musí uplynout nejméně 15 dní. Uzdravení se budou vykazovat pozitivním výsledkem PCR testu, což osvědčí, že byli v minulosti nakažení. Tento pozitivní test musí být starý nejméně 28 dní a maximálně půl roku, dodal bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek.

V těch bavorských okresech, kde připadá v týdenním úhrnu méně než sto nově nakažených na 100.000 obyvatel, se od pondělka budou moci otevřít zahrádky restaurací, kina, divadla a koncertní sály. Od 21. května pak v těchto oblastech budou moci znovu přivítat hosty hotely, kempy nebo penziony. Pravidla, za jakých budou smět všechna tato zařízení fungovat, musejí ještě vypracovat bavorské úřady.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama