Bavorsko nařídí roušky v obchodech a veřejné dopravě, Merkelová se obává dalšího šíření covid-19

Největší německá spolková země Bavorsko od příštího týdne zavede povinné nošení roušek v obchodech a prostředcích veřejné dopravy. Oznámil to dnes podle agentury DPA regionální premiér Markus Söder v bavorském zemském sněmu. Možné bude si zakrýt nos a ústa také šálou.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Povinné nošení roušek kvůli nemoci covid-19 lidem dnes v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech zavedlo také Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českou republikou. Ta je v Evropě průkopníkem tohoto opatření. Češi povinně nosí roušky mimo domov od 19. března.

Povinné nošení látkových roušek nebo šátků přes ústa a nos v prostředcích veřejné dopravy už minulý týden ohlásila také spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa. Opatření tam bude platit od příštího pondělí.

Kromě toho platí povinnost nošení roušek v obchodech a dopravě v některých jednotlivých německých městech, jako je durynská Jena. Německá vláda jejich nošení důrazně doporučuje.

Zavádění povinného nošení roušek v některých německých regionech jde ruku v ruce s velmi postupným uvolňováním opatření na zamezení šíření koronaviru. Regionální úřady očekávají, že v důsledku nynějšího postupného otvírání obchodů či škol se výrazně zvýší používání prostředků místní dopravy a v autobusech či vlacích bude stěží možné dodržovat požadované odstupy mezi lidmi.

Kancléřka Angela Merkelová dnes v rozhovoru s členy předsednictva Křesťanskodemokratické unie (CDU) ostře kritizovala diskuse, které se v zemi vedou o uvolňování opatření. Podle DPA hovořila přímo o "orgiích diskusí o otvírání", k nimž v některých spolkových zemích vede opatrné uvolňování.

Kancléřka vyjádřila velké obavu ze zhoršení trendu šíření nákazy v Německu, protože podle ní hrozí, že příliš málo lidí bude dodržovat omezení kontaktů mezi lidmi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama