Bavorsko se Saskem chtějí změnit systém očkování

Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování proti koronaviru tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin. Zemští premiéři to prohlásili na dnešní tiskové konferenci, na které se zavázali, že budou v boji proti pandemii spolupracovat na co nejužší úrovni.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Německo podobně jako jiné státy očkuje nejdříve seniory a zdravotníky, ostatním chce možnost nechat se očkovat poskytnout až bude vakcíny dostatek.

"Nejdůležitější nyní je, aby nabídku na očkování dostal každý, kdo vakcínu chce," řekl Söder. Na toto téma chce ve středu hovořit s kancléřkou Angelou Merkelovou, která bude se zemskými premiéry jednat o karanténních opatřeních. Změny chce Söder nejpozději do dubna.

"Nejpozději v dubnu, kdy přijde velká dodávka vakcín, musí být každá dávka vyočkována všude, kde to bude možné," řekl Söder. Poukázal tak na fakt, kdy látka od společnosti AstraZeneca z velké části leží v Německu ve skladech. Toto očkování je kvůli nejasné účinnosti u seniorů určeno v Německu jen pro lidi mladší 65 let, přístup k preparátu nyní získávají učitelé či policisté.

Kretschmer si přeje podmínky očkování rozvolnit tak, aby bylo možné v ohniscích epidemie očkovat každého dospělého bez upřednostňování jiných skupin obyvatelstva. "To je cesta, jak šíření koronaviru zastavit," myslí si saský premiér.

Söder chce také možnosti očkování rozšířit i mimo vakcinační střediska, zapojit chce praktické či školní lékaře. Jako příklad zmínil nabídku v zahraničí, kdy například v Izraeli či USA není výjimečné dostat očkování v supermarketech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama