Bavorský okres spojuje nákazu s Českem. Loni to byl pivní festival

Bavorský okres Tirschenreuth je koronavirem nejhůře postiženým v Německu, oproti celoněmeckému průměru je zde epidemická situace pětkrát horší. Vedení okresu vysokou míru infekce zdůvodňuje podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung sousedstvím s Českou republikou, která patří k nejvíce zasaženým v celé Evropě. Okres Tirschenreuth si ale vedl špatně i loni na jaře, kdy se naopak Česku dařilo držet epidemii pod kontrolou.

Testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Bavorský okres k dnešku hlásí podle Institutu Roberta Kocha (RKI) bezmála 310 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období, německý průměr je přitom 59 případů. K nejvíce postiženým koronavirem patří také okresy, které s Tirschenreuthem sousedí. Za důvod místní samospráva označuje Českou republiku.

"Já jako šéf okresu hranice kontrolovat nemohu, pendlerům nemohu testování nařizovat," říká Roland Grillmeier, který okres Tirschenreuth vede. Hraniční kontroly, které Německo na pomezí s Českem obnovilo, a vpouštění jen těch pendlerů, jejichž profese jsou důležité, považuje za dobrý krok. Uvedl ale, že vstup do Německa pouze s koronavirovým testem si místní přáli již před šesti týdny. "Dokázali bychom tak předejít mnohému," poznamenává.

Místní obyvatelé se podle Grillmeiera po zkušenostech z loňského jara poučili a epidemická opatření dodržují. "Možná si sem tam dají se sousedem pivo, ale tak tomu bylo i předtím," dodává.

Loni na jaře se okres Tirschenreuth rovněž zařadil mezi nejhorší, tehdy ale hranice uzavřelo Česko, aby zabránilo šíření nákazy z Německa. Jako důvod špatných jarních epidemických výsledků se přitom uváděl pivní festival v obci Mitterteich, který později odborníci skutečně označili za jednu z příčin rychlého přenosu nákazy.

V sousedním okrese Wunsiedel im Fichtelgebirge, který loni na jaře stejně jako nyní rovněž patřil k nejhorším v Německu, byly tehdy první případy infekce spojovány s karnevalem, s lyžováním v Rakousku a také s pivním svátkem v Mitterteichu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama