Belgická premiérka Wilmèsová oznámila zpřísnění koronavirových opatření

Belgická premiérka Sophie Wilmèsová oznámila zpřísnění koronavirových opatření. Reagovala tak na nárůst počtu nakažených v zemi v posledních dnech, uvedla agentura AFP.

Sophie Wilmèsová
doporučujeme

Každá domácnost bude muset nově v příštích čtyřech týdnech omezit své společenské kontakty na nejvýše pět lidí (zatímco dosud to bylo 15 osob). Akcí ve vnitřních prostorech se může účastnit jen 100 lidí (namísto dosavadních 200) a venku pak jen 200 osob (namísto 400).

Premiérka zároveň varovala, že zemi může čekat druhá "celostátní karanténa", pokud budou počty infikovaných i nadále strmě narůstat. "Jestliže nedokážeme snížit počet nakažených koronavirem, bude to naše kolektivní selhání," dodala Wilmèsová na tiskové konferenci po jednání národní bezpečností rady.

Předsedkyně vlády uvedla, že "opravdu důrazně doporučuje" všem, u kterých je to možné, aby pracovali z domova. Rovněž na nákupy by měl chodit jen jeden člen domácnosti a omezit pobyt v supermarketu nejvýše na 30 minut.

Ještě další opatření nad rámec těch celobelgických má v plánu zavést provincie Antverpy, na kterou podle dnes zveřejněných statistik připadá 47 procent všech nových případů odhalených v Belgii mezi 17. a 23. červencem. Ve stejném období v celé zemi vzrostl počet potvrzených případů o 71 procent ve srovnání s předcházejícími sedmi dny. Na každých 100.000 obyvatel antverpského regionu tak nyní připadá 48,5 případu nákazy, ve všech ostatních provinciích toto číslo nedosahuje ani dvou desítek případů.

Od počátku šíření viru SARS-CoV-2 zaznamenala Belgie, která má 11,5 milionu obyvatel, přes 66.000 případů nákazy a místní úřady spojují s nemocí covid-19 více než 9800 úmrtí. Na 100.000 obyvatel v západoevropské zemi připadá téměř 86 mrtvých, což je jeden z nejhorších poměrů na celém světě. To je ovšem pravděpodobně dáno i metodikou evidence obětí, neboť v Belgii jsou mezi ně započítáváni i zemřelí, u nichž nákaza koronavirem nebyla laboratorně potvrzena.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama