Belgická prokuratura povolila vyšetření pedofilního vraha, je podmínkou pro propuštění

Belgická prokuratura dnes odsouhlasila žádost advokátů odsouzeného pedofilního vraha Marka Dutrouxe, kteří jej chtějí nechat projít psychiatrickým vyšetřením, což je podmínka pro jeho případné podmínečné propuštění. Dvaašedesátiletý Dutroux byl roce 2004 odsouzen na doživotí za únos, mučení a znásilnění šesti dívek a za smrt čtyř z nich. Možnost, že by se Dutroux mohl po uplynutí 25 let trestu dostat na svobodu, znepokojuje belgickou veřejnost i příbuzné obětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Při zvláštním zasedání soudu ve věznici Nivelles, kde si Dutroux odpykává trest, prokurátoři odsouhlasili žádost o psychiatrické vyšetření, uvedl podle agentury AFP mluvčí státního zastupitelství Willemien Baert. Soud své stanovisko oficiálně zveřejní 28. října. Proti verdiktu, k němuž musí soudní senát složený z pěti soudců dojít jednomyslně, se není možné odvolat.

Nový psychiatrický posudek je nutný k tomu, aby Dutrouxův advokát Bruno Dayez, který jeho případ převzal v roce 2016, mohl požádat o podmínečné propuštění. Experti budou muset posoudit, zda u pedofilního vraha existuje nebezpečí recidivy, což je jedno z klíčových kritérií pro rozhodování soudu. Psychiatři Dutrouxe vyšetřili naposledy před 15 lety během soudního přelíčení a došli tehdy k závěru, že se jedná o psychopatickou osobnost a narcistu se sklony k perverzi.

Odsouzenci na doživotí bývají v Belgii zpravidla propouštěni po 30 letech. Podle Dayeze by další prodlužování trestu nebylo správné, protože podle něj si nikdo nezaslouží "shnít za mřížemi". Rodiny obětí jsou ale opačného názoru.

Právník Georges-Henri Beauthier, který zastupuje otce jedné z mrtvých dívek a ženu, která Dutrouxovy útoky přežila, tvrdí, že soud měl při zvažování žádosti o vyšetření vyslechnout i argumenty protistrany. "Moje obava je následující: kdo bude vybírat ty znalce? A co přesně budou zkoumat?", řekl právník AFP.

Soud již v roce 2013 odmítl Dutrouxovu žádost o propuštění do domácího vězení. Podle něj hrozilo, že by znovu páchal zločiny.

Spolu s Dutrouxem, kterého většina Belgičanů považuje za nejhrůznějšího zločince, který kdy v jejich zemi žil, byli odsouzeni i další spolupachatelé. Dutrouxově bývalé manželce Michelle Martinové soud vyměřil 30 let a dalšímu komplici Michelu Lelievrovi 25 let. Oba již byli podmínečně propuštěni.

Dutroux byl dopaden v roce 1996 a porota jej v červnu 2004 shledala vinným z toho, že v letech 1995 až 1996 unesl, věznil a sexuálně zneužíval šest dívek. Čtyři z nich týrání nepřežily - dvě osmileté dívenky zemřely hladem a žízní během Dutrouxova přechodného uvěznění a dvě dospívající dívky jejich únosce zavraždil.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama