Belgická vláda uvolnila restrikce, čelí kritice expertů

Zkrácení karantény na týden, zmírnění povinnosti nosit roušky všude nebo zrušení zákazu cest do zahraničí patří k sérii uvolnění restrikcí, s níž v nové strategii boje s koronavirem přišla tento týden belgická vláda. Zatímco mnoho Belgičanů úpravy usnadňující praktický život vítá, řada epidemiologů se k nim postavila kriticky.

Belgie, Brusel

Experti varují před tím, aby benevolentnější přístup nevedl k opakování situace z jara, kdy se Belgie dostala mezi nejhorší země světa co do počtu úmrtí na obyvatele.

Počet nových případů nemoci covid-19 v Belgii v posledních týdnech vytrvale stoupá a průměrný denní přírůstek se tento týden dostal přes 1500. Belgičtí epidemiologové se obávají, že přístup vlády by mohl přispět k tomu, že šíření nákazy ještě zrychlí.

"Je to, jako byste dali dárek viru, který se už beztak masově šíří," řekl televizní stanici VRT virolog Pierre Van Damme z antverpské univerzity.

Směr, kterým se premiérka Sophie Wilmésová a další vládní politici vydali po konzultacích s experty, teď ti stejní lidé hájí s odůvodněním, že země přechází z krizového řízení na zvládání rizik. Belgie patřila v letních měsících k zemím s nejpřísnějšími restrikcemi v EU. V parných srpnových dnech, kdy například v Česku či řadě dalších zemí lidé nenosili roušky ani v obchodech, bylo jejich používání povinné ve venkovních prostorech v celém Bruselu.

Podle vlády toto nařízení nemá smysl, neboť jej nejde zcela účinně kontrolovat. Belgičané kromě odložení roušek mimo frekventovaná místa mohou ode dneška cestovat do oblastí, které jejich úřady vyhodnotí jako nejrizikovější, což se týká mimo jiné i Česka. Až dosud měli cesty výslovně zakázány, což bylo podle belgické vlády příliš tvrdé opatření, které neuplatňuje téměř žádná země Evropské unie. Ode dneška jsou cesty do červených zón "velmi silně nedoporučeny", což v praxi znamená, že je možné vyjet, pokud má člověk pádný důvod.

Zkrácení karantény zase vládní politici obhajují tím, že její sedmidenní trvání zachytí velkou většinu případů a lidé jej budou spíše dodržovat než dosavadní dva týdny, s nimiž mohli mít problém například kvůli práci.

"Určitě je to správné rozhodnutí, děti potřebují chodit do školy a týden nebo dva je velký rozdíl," řekla ČTK Emillie Vandaelová z bruselské čtvrti Ixelles. Jejíž dvě dcery jsou už přes týden doma kvůli tomu, že měl jeden spolužák pozitivní test. Podobně se vyjadřuje řada dalších obyvatel belgické metropole. Někteří jsou přesvědčeni, že lidé se poučili z drsného jara a dají si nyní větší pozor, i když vláda restrikce mírně uvolní.

V jedenáctimilionové Belgii v jarní vlně nákazy zemřelo téměř 10.000 lidí a v přepočtu na obyvatele byla tato země nejhorší v Evropě. Za poslední dva měsíce nárůst počtu mrtvých výrazně zpomalil a stoupenci vládních kroků upozorňují, že ani v posledních týdnech toto číslo neroste nijak dramaticky.

Kritičtí epidemiologové ale oponují, že významně - o desítky denně - začalo přibývat lidí v nemocnicích a obávají se, aby zdravotnická zařízení ve velkých městech jako Brusel či Antverpy sloužící i lidem z okolních obcí nebyla v průběhu podzimu přetížena.

Sama premiérka na kritiku již den po zveřejnění nové strategie reagovala ujištěním, že vláda bude vývoj bedlivě sledovat. "Musím říci, že je značná pravděpodobnost, že v brzké době mohou být zavedena další omezení," řekla ve čtvrtečním vystoupení v parlamentu premiérka.

Otázkou je, zda je bude zavádět její prozatímní vláda, která má mandát do konce září, dokdy by měl král jmenovat nového premiéra. V zemi, která ani více než rok po volbách nemá řádnou vládu, se jednání o sestavení kabinetu kvůli jazykovému rozdělení země vlečou už tradičně a belgický monarcha již několikrát jmenování premiéra odložil.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

GRAF: Drama u německých voleb. Výsledky se zatím liší v desetinách procent

26.09.2021 23:50 Aktualizováno Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Scholz sebral Baerbockové poslanecký mandát

26.09.2021 23:46 Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz a jeho konkurentka za Zelené Annalena…

Regionální volby v Berlíně: O vítězství se pere SPD se Zelenými

26.09.2021 22:37 Regionální volby v Berlíně, které se dnes konaly spolu se spolkovými volbami, skončily těsným…

Bavorská CSU zřejmě překonala hranici pro vstup do Spolkového sněmu

26.09.2021 21:42 Křesťansko-sociální unie (CSU), která je největší politická síla v Bavorsku a která je tradiční…

Problémy u voleb: V Berlíně se volilo hodinu a půl po skončení, některé…

26.09.2021 20:59 V některých volebních místnostech v Berlíně se dnes hlasovalo i hodinu a půl po oficiálním konci…

Laschet se zatím nevzdává. CDU/CSU chce vést německou vládu

26.09.2021 20:48 Aktualizováno Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet není s výsledky parlamentních…

Scholz chce být kancléřem, Laschet je zklamán. První reakce lídrů hlavních…

26.09.2021 20:02 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

GRAF: Noční můra CDU/CSU se nevyplní. Vláda SPD, Zelených a Levice nebude…

26.09.2021 19:13 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Německé volby se chýlí ke konci. O post kancléře bojují už jen dva…

26.09.2021 17:56 Aktualizováno Voliči v Německu od rána vybírají nové poslance Spolkového sněmu, a rozhodují tak i o nové spolkové…

Volební účast je v Německu zatím nižší než v roce 2017

26.09.2021 17:13 Průběžná účast v dnešních německých volbách do Spolkového sněmu ve 14:00 činila 36,5 procenta, v…

Související:

Právě se děje

reklama