Belgický soud odmítl vydat do Španělska katalánského politika, kauza ještě nekončí

Belgický soud dnes odmítl vydat do Španělska bývalého ministra kultury katalánské regionální vlády Lluíse Puige, jehož španělský nejvyšší soud viní ze zpronevěry veřejných peněz. Toho se měl stejně jako jeho kolegové z bývalé regionální vlády dopustit v souvislosti s konáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Lluís Puig
doporučujeme

O verdiktu soudu informoval katalánský deník El Periódico, podle něhož belgická prokuratura zvažuje proti tomuto rozhodnutí odvolání.

Vydání Puige, který na podzim 2017 utekl ze Španělska do Belgie spolu s expremiérem katalánské vlády Carlesem Puigdemontem a několika dalšími ministry regionální vlády, požaduje španělský nejvyšší soud. Jeho soudce Pablo Llarena vydal na Puige i ostatní uprchlé separatistické politiky loni evropský zatykač, k jehož vydání ale podle dnešního verdiktu belgického soudu Llarena není kompetentní, protože zpronevěru veřejných peněz by měl v tomto případě soudit nejvyšší katalánský soud.

Podle katalánského deníku může dnešní verdikt zkomplikovat i řízení o vydání Puigdemonta a dalších katalánských politiků. Puigdemontovo vydávací řízení je ale nyní pozastavené kvůli tomu, že loni v létě získal křeslo europoslance. Nyní je na Evropském parlamentu, zda Puigdemonta imunity zbaví, uvedl deník La Vanguardia. Puigdemont je ale ve Španělsku obviněn nejen ze zpronevěry, ale i ze vzpoury.

Evropský zatykač na katalánské politiky obnovil Llarena loni v říjnu poté, co nejvyšší soud vynesl rozsudek v procesu se 12 jinými katalánskými politiky. Devět z nich dostalo tresty vězení v délce trvání devět až 13 let za vzpouru, tři dostali pokutu a zákaz veřejné činnosti za ignorování soudních verdiktů. Uprchlí politici mají být souzeni odděleně.

Odsouzeným politikům hrozilo za vzpouru až 30 let, soud jim ale udělil nižší tresty, než požadovala prokuratura, protože dospěl k závěru, že při snaze o nezávislost hospodářsky vyspělého regionu na severovýchodě Španělska nepodněcovali k násilí.

Kvůli uvěznění katalánských politiků se od podzimu 2017 ve Španělsku konala řada masových demonstrací. Tresty vězení pro katalánské politiky kritizoval například i fotbalový tým FC Barcelona, který vyzval k řešení katalánské otázky politickým dialogem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Španělsku přibylo od pátku 31.428 nových případů nákazy

21.09.2020 19:27 Španělsko zaznamenalo od pátku 31.428 nových případů nákazy covidem-19. Za stejnou dobu zemřelo 168…

Kotleba by měl dostat trest vězení. Podle žalobce rozdával šeky s…

21.09.2020 19:08 Aktualizováno Trest vězení žádá slovenský prokurátor pro předsedu krajně pravicové opoziční strany Kotlebovci…

Itálie zadržuje loď Sea-Watch 4. Pro migranty plující přes moře je to…

21.09.2020 17:48 Zneužívání námořního práva slouží jako záminka pro politicky motivované rozhodnutí omezit činnost…

Navalnyj žádá Moskvu o své zabavené oblečení pro vyšetření otravy

21.09.2020 16:58 Kritik Kremlu Alexej Navalnyj žádá Moskvu o vydání oblečení, které měl na sobě, když minulý měsíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama