Belgie hlásí 2000 nakažených denně. Lidé mohou po čtyřech měsících ke kadeřníkovi

Belgičané si od poloviny února budou moci díky stabilní epidemické situaci opět po čtyřech měsících zajít ke kadeřníkovi. O mírném uvolnění části omezení dnes rozhodl belgický vládní výbor, který rovněž povolil otevření zoologických zahrad či ubytování v chatkách a bungalovech. Ostatní restrikce včetně uzavření restaurací, povinné práce z domova či zákazu cest do zahraničí zůstanou v platnosti nejméně do března.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Belgie patřila na jaře mezi země s nejvyšším počtem koronavirových úmrtí na obyvatele na světě. Od říjnové druhé vlny nákazy však vláda bez přestávky udržuje přísná omezení a velká většina obyvatel i v ulicích měst nosí roušky. Jedenáctimilionová země si již od prosince udržuje stabilní počet okolo 2000 nově nakažených denně s přibližně pěti procenty pozitivně testovaných lidí. Řadí se tak mezi méně rizikové evropské státy, navíc v posledních týdnech klesá počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích.

Řada provozovatelů proto již několik týdnů tlačí na vládu, aby povolila například otevření restaurací, kaváren či hotelů. K tomu však výbor složený z ministrů, zástupců regionů a epidemiologů na dnešním zhruba tříhodinovém zasedání nesvolil.

Vedle zmíněných uvolnění platných od 13. února budou moci od začátku března otevřít například salony krásy či tetovací salony.

"Musíme být vzhledem k situaci velmi obezřetní. Proto zvolil konzultační výbor tento opatrný přístup," řekl po jednání novinářům premiér Alexander De Croo. Čísla jsou podle něj sice stabilní, k většímu uvolňování by ale bylo potřeba, aby se zlepšovala. Opatrnost podle něj zůstává na místě i s ohledem na šíření nových mutací viru.

Někteří politici a odborníci v souvislosti s ním doporučovali omezení provozu škol, které jsou v zemi od září bez přestávky otevřené. Výbor však ponechal jejich provoz beze změny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 14:20 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama