Belgie je možná na začátku druhé vlny epidemie, varuje tamní virolog

Přední belgický virolog Mark Van Ranst dnes varoval, že jeho země je možná na začátku druhé vlny epidemie covidu-19. Počet nových případů za týden tam totiž vzrostl o 32 procent.

Belgie přitom má v poměru k počtu obyvatel po San Marinu nejtragičtější bilanci pandemie v Evropě, 9795 mrtvých. Výraznější nárůst počtu nových případů hlásí také turisty hojně navštěvovaný region Bretaň na severozápadě Francie.

V týdnu od 7. do 13. července činily denní počty nově nakažených v průměru 114,7, což bylo o 32 procent více než v předchozím týdnu. "Tváří v tvář těmto číslům musíme říct, že jsme na počátku druhé vlny," řekl expert Van Ranst rozhlasové stanici VRT. V době kolem vrcholu pandemie na jaře však Belgie, počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, hlásila až 1600 nově nakažených denně.

Reprodukční číslo viru v Belgii poprvé od 4. dubna opět přesáhlo kritickou hranici jedna, což znamená, že jeden nakažený covidem-19 v průměru infikuje jednoho dalšího člověka.

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie de Blocková dnes řekla, že "čísla zcela zřejmě nejsou dobrá", a vyzvala Belgičany k dodržování pravidel sociálního distancování.

Na twitteru však také Van Ranst zdůraznil, že zatímco dříve se dařilo zachytit jeden z deseti skutečných případů, nyní je to zhruba jeden ze tří. Zároveň dnes virolog řekl, že nynější nárůsty jsou více lokální než při původním propuknutí epidemie.

Také mluvčí belgického ministerstva zdravotnictví Yves Ban Laethem řekl rozhlasové stanici RTFB, že jde o lokální problém v provinciích Západní Flandry, Antverpy a Limbursko. V úterý dokonce Belgie poprvé od 10. března nehlásila žádného dalšího zemřelého člověka s covidem-19.

Reprodukční číslo znepokojivě vzrostlo také ve francouzské Bretani. Mezi 10. a 14. červencem tam poskočilo z 0,92 na 2,62, vyplývá z dnešních vládních dat. I ve Francii, kde si dosud pandemie vyžádala přes 30.000 obětí, jsou prudší nárůsty tentokrát záležitostí některých oblastí zejména na západě a jihu země. Kupříkladu v departementu Mayenne na západě připadá na 100.000 obyvatel téměř 53 případů nákazy, zatímco v celé Francii jde v průměru o 4,3 případy na 100.000 obyvatel, uvedl list Le Figaro na svém webu. V obavách ze zhoršení situace Francie od příštího týdne zavádí všeobecnou povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech.

Francie dnes ohlásila 836 nových případů a 14 úmrtí během uplynulých 24 hodin, čímž celková bilance vzrostla na 174.674 případů nákazy od začátku epidemie a 30.152 úmrtí. Na jednotkách intenzivní péče zůstává 477 pacientů ve vážném stavu, uvedl Le Figaro. V Belgii bylo až dosud zjištěno 63.238 případů nákazy, které 9795 lidí podlehlo, napsal portál La Libre.

Související

Více souvisejících

Belgie Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy