Belgie kvůli novému šíření nákazy zastavila uvolňování restrikcí

Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí, které zavedla s cílem zabránit šíření koronavirové nákazy. Učinila tak v souvislosti s pozvolným nárůstem počtu infikovaných v posledních týdnech. Premiérka Sophie Wilmèsová dnes podle agentury Reuters nevyloučila, že její kabinet bude muset přikročit k uvalení karantény na nejhůře postižené oblasti.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Wilmèsová sdělila novinářům, že reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí nemocí covid-19 jeden infikovaný, překročilo kritickou hranici jedna.

"Znamená to, že se epidemie zhoršuje, nabírá na síle, byť v tuto chvíli stále ještě v omezené míře," řekla po jednání kabinetu, které mělo rozhodnout o dalším postupu ohledně restrikcí. "Není to ale dobré a situaci sledujeme velice zblízka," dodala.

Belgie zastavila šíření epidemie pomocí přísného omezení pohybu obyvatel a v úterý poprvé od 10. března nezaznamenala žádné úmrtí související s covidem-19. Podle oficiálních údajů v zemi, kde žije 11,5 milionu lidí, po nákaze koronavirem zemřelo celkem 9788 osob. Na každý milion obyvatel tedy připadá přibližně 850 obětí. To je, jak uvádí Reuters, po San Marinu nejvíce na světě.

Omezující opatření přijatá v březnu byla postupně uvolňována s tím, jak se úřadům dařilo zplošťovat křivku nově zjištěných případů nákazy. Těch bylo k dnešnímu dni odhaleno 62.872.

Za poslední týden přibylo každý den v průměru 96 nových případů, což oproti týdnu předcházejícímu znamená osmiprocentní nárůst.

Wilmèsová dále uvedla, že stále zůstává v platnosti pravidlo, podle nějž se lidé mohou setkávat nanejvýš s 15 přáteli týdně. S ohledem na skutečnost, že se infekce momentálně nejrychleji šíří mezi mladými lidmi, zůstávají uzavřeny noční kluby, vysvětlila premiérka. Zakázány jsou i jakékoli akce, při nichž by hrozil masový přenos nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU chystá ústupky v klíčovém sporném tématu s Británií, píše Reuters

03.08.2020 17:05 Evropská unie je ochotna ustoupit v klíčovém sporu o pravidla hospodářské soutěže, který dlouhodobě…

Německo má 509 nových případů koronaviru, infekce se rychle šíří v Belgii

03.08.2020 14:34 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama