Belgie kvůli novému šíření nákazy zastavila uvolňování restrikcí

Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí, které zavedla s cílem zabránit šíření koronavirové nákazy. Učinila tak v souvislosti s pozvolným nárůstem počtu infikovaných v posledních týdnech. Premiérka Sophie Wilmèsová dnes podle agentury Reuters nevyloučila, že její kabinet bude muset přikročit k uvalení karantény na nejhůře postižené oblasti.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Wilmèsová sdělila novinářům, že reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí nemocí covid-19 jeden infikovaný, překročilo kritickou hranici jedna.

"Znamená to, že se epidemie zhoršuje, nabírá na síle, byť v tuto chvíli stále ještě v omezené míře," řekla po jednání kabinetu, které mělo rozhodnout o dalším postupu ohledně restrikcí. "Není to ale dobré a situaci sledujeme velice zblízka," dodala.

Belgie zastavila šíření epidemie pomocí přísného omezení pohybu obyvatel a v úterý poprvé od 10. března nezaznamenala žádné úmrtí související s covidem-19. Podle oficiálních údajů v zemi, kde žije 11,5 milionu lidí, po nákaze koronavirem zemřelo celkem 9788 osob. Na každý milion obyvatel tedy připadá přibližně 850 obětí. To je, jak uvádí Reuters, po San Marinu nejvíce na světě.

Omezující opatření přijatá v březnu byla postupně uvolňována s tím, jak se úřadům dařilo zplošťovat křivku nově zjištěných případů nákazy. Těch bylo k dnešnímu dni odhaleno 62.872.

Za poslední týden přibylo každý den v průměru 96 nových případů, což oproti týdnu předcházejícímu znamená osmiprocentní nárůst.

Wilmèsová dále uvedla, že stále zůstává v platnosti pravidlo, podle nějž se lidé mohou setkávat nanejvýš s 15 přáteli týdně. S ohledem na skutečnost, že se infekce momentálně nejrychleji šíří mezi mladými lidmi, zůstávají uzavřeny noční kluby, vysvětlila premiérka. Zakázány jsou i jakékoli akce, při nichž by hrozil masový přenos nákazy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 19:25 Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Janša vyzval EK, aby přijela do Slovinska prověřit údajné ohrožení…

26.02.2021 18:30 Aktualizováno Slovinský konzervativní premiér Janez Janša dnes v otevřeném dopise vyzval předsedkyni Evropské…

Česko je odstrašujícím příkladem, za hraniční kontroly si může samo, zní z…

26.02.2021 16:51 Za obnovení kontrol na německo-českých hranicích si může sama Česká republika, která je v boji s…

Bývalý španělský král Juan Carlos I. zaplatil další daňové vyrovnání

26.02.2021 16:15 Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama