Belgie má novou vládu. Premiér De Croo složil před králem přísahu ve třech jazycích

Belgie má po 493 dnech od parlamentních voleb plně funkční vládu. Kabinet premiéra Alexandera De Crooa dnes v Bruselu složil před králem přísahu, informovala agentura DPA.

Belgie, Brusel
doporučujeme

"Přísahám věrnost králi, oddán ústavě a zákonům belgického lidu," řekl 44letý dosavadní vicepremiér a ministr financí De Croo před králem Filipem ve třech úředních jazycích Belgie - francouzštině, vlámštině a němčině.

Téměř 500 dní po parlamentních volbách se ve středu dohodlo sedm stran z vlámské i valonské části země na vládní spolupráci, kterou média překřtila na "Vivaldiho koalici". Nový kabinet utvoří liberálové, zelení a sociální demokraté z obou jazykových částí a vlámští křesťanští demokraté.

Předchůdkyně vlámského liberála De Crooa Sophie Wilmèsová, která stála v čele menšinové vlády v uplynulých měsících, bude zastávat post ministryně zahraničí.

Wilmèsová věnovala novému premiérovi při předávacím ceremoniálu desku Čtvero ročních období od skladatele Antonia Vivaldiho, informovala agentura Belga. Označení Vivaldiho koalice se vztahuje na barvy zúčastněných stran - zelenou, červenou, oranžovou a modrou, které připomínají jednotlivá období v roce a odkazují tak na skladbu Čtvero ročních dob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 20:10 Aktualizováno Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600…

26.10.2020 19:33 Aktualizováno Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve…

EU chová k Bidenovi falešné naděje, myslí si německý politik Gabriel

26.10.2020 17:55 Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama