Belgie na měsíc uzavře školy a obchody, omezí setkávání

Belgie od páteční půlnoci zpřísní koronavirová opatření. Na čtyři týdny zavře obchody, školy či kadeřnictví a dál omezí setkávání mezi lidmi. Oznámil to dnes belgický premiér Alexander De Croo, podle kterého jde o jediný způsob, jak zvládnout přicházející třetí vlnu pandemie covidu-19.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Všechny obchody kromě těch nezbytných se musí uzavřít až do 25. dubna. Zákazníci se však například do obchodů s oblečením budou moci objednat. Venku se budou moci s nasazenými rouškami setkávat nanejvýš čtyři lidé místo deseti, jak povolovala stávající opatření. De Croo Belgičany vyzval, aby kontakt s jinými lidmi omezili na nutné minimum a pokud možno pracovali z domova.

V platnosti zůstane i zákaz nočního vycházení a to ve stávající podobě pro obyvatele Bruselu od desíti večer, ve zbytku země od půlnoci. Lidé budou moci i nadále cestovat po celé Belgii.

Od pondělí také čeká distanční výuka žáky a studenty, školy se znovu otevřou až v pondělí 19. dubna. Školky zůstanou otevřené.

"Čelíme třetí vlně. Porazíme ji, jako jsme to udělali s ostatními," uvedl De Croo. "Rozhodli jsme se pro krátké období bolesti. Je to těžké rozhodnutí, ale kdybychom to neudělali, následky by byly mnohem vážnější," vysvětlil přísná opatření premiér. V zemi podle něj nyní převládá varianta koronaviru poprvé objevená v Británii, která vedla ke zdvojnásobení počtu pacientů s covidem-19 v nemocnicích.

V Belgii v posledních dnech dramaticky přibývá nakažených. Za posledních sedm dní se denně v průměru nákaza potvrdila u více než 4000 lidí a zvýšil se počet hospitalizací. Země původně plánovala od začátku dubna rozvolnit, chtěla například zvýšit limit pro počet návštěvníků kulturních či náboženských akcí.

Západoevropská země má od počátku epidemie jeden z nejvyšších počtů zemřelých v souvislosti s covidem-19 na počet obyvatel na světě. V jedenáctimilionovém státě se od propuknutí infekce nakazilo přes 842.000 lidí, z nichž jich téměř 23.000 zemřelo. Podle agentury DPA dosud 11 procent dospělé populace v Belgii obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19, okolo pěti procent dávky obě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama