Belgie plánuje další uvolňování, otevřou se bary, obchody i hranice

V Belgii budou od příštího pondělí otevřeny již všechny obchody, restaurace či bary. Podobně jako další evropské země otevře Belgie své hranice k 15. červnu. S odvoláním na premiérku Sophii Wilmésovou o tom dnes informovala agentura Reuters. Část restrikcí nadále zůstává v platnosti.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Podle Wilmésové umožnila pokračovat v rozvolňování restrikcí dobrá epidemická situace. "Vypadá to nyní lépe, než jsme my i odborníci očekávali. (...) Od 8. června bude dovoleno všechno, s několika výjimkami," řekla premiérka.

Podle ministra rozpočtu Davida Clarinvala mezi tyto výjimky patří například noční kluby, které zůstanou zavřené až do konce srpna. "Všechny sektory budou opět otevřeny, bohužel až na noční kluby," postěžoval si.

Každá domácnost bude smět pozvat na návštěvu maximálně deset lidi z jiné domácnosti, namísto současných čtyř. Tato skupina osob pak společně vytvoří "koronavorivou bublinu", která se může vzájemně doma navštěvovat, neměl by ale mezi ně však vstupovat už nikdo jiný.

Od pondělí budou umožněny rovněž kulturní akce, které se ale budou až do 1. července odehrávat bez diváků. Zakázány budou nadále masová shromáždění, která budou povolena až na konci srpna.

Belgie zavedla opatření proti šíření nákazy koronaviru 18. března, přičemž rušit je začala na začátku května. Postupně otevřely s některými omezeními obchody, školy, tržnice, muzea či zoologické zahrady.

Belgie patří ke státům, které registrují největší počty obětí nemoci covid-19 na obyvatele. Celkem již země s 11,5 miliony obyvatel zaznamenala 58.685 případů koronavirové nákazy, na 9522 lidí po komplikacích způsobených nemocí covid-19 zemřelo. Ve středu země evidovala 70 nových případů infekce, přičemž v době vrcholu epidemie na přelomu března a dubna přesahovaly denní přírůstky hranici 1000 nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvaté dnes předčasně volí nový parlament

05.07.2020 13:34 Aktualizováno Občané Chorvatska dnes v předčasných volbách volí členy budoucího parlamentu. Hlasování skončí v 19…

Itálie zakročí proti lidem odmítajícím léčbu covidu. Chce je přinutit k…

05.07.2020 13:26 Itálie zvažuje možnost přinutit pacienty s covidem-19 k hospitalizaci, pokud budou léčbu sami…

V Rakousku se objevilo nové ohnisko koronaviru

05.07.2020 13:20 Nákaza koronavirem se v Rakousku podobně jako v Německu začala nově šířit také na jatkách. Deník…

Německo má dalších 239 nakažených koronavirem

05.07.2020 13:00 V Německu za sobotu přibylo 239 nových případů nákazy koronavirem, čímž se jejich celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy