Belgie překonala rekord v délce doby bez řádné vlády

Belgie překonala vlastní rekord v délce období, kdy je stát bez vlády vzešlé z řádných voleb. V zemi pověstné složitým politickým systémem i neshodami mezi vlámskými a frankofonními stranami vládl klasický většinový kabinet naposledy před více než 590 dny.

Sophie Wilmes
doporučujeme

Informoval o tom The Brussels Times, podle kterého jde zároveň o rekord v novodobé evropské historii.

Belgii řídí dočasný kabinet od chvíle, kdy předloni v prosinci padla vláda liberálního Reformního hnutí (MR) tehdejšího premiéra Charlese Michela, který je v současnosti předsedou Evropské rady. Dosud nejdéle byla země bez vlády vzešlé z povolebních vyjednávání v letech 2010 až 2011, kdy nastoupila nová vláda premiéra Elia Di Rupa 589 dní po pádu kabinetu jeho předchůdce Yvese Letermea.

Belgii v současnosti vede menšinový kabinet premiérky Sophie Wilmésové.

Jedenáctimilionová země s třemi oficiálními jazyky podle politologů doplácí na složitost politického systému vyžadujícího shodu mnohdy nesourodých stran reprezentujících jak většinovou vlámskou populaci, tak menšinovou frankofonní část obyvatel.

V současnosti vedou vyjednávání o vládě MR spolu s vlámskými křesťanskými demokraty (CD&V). Krále Philippa by měli šéfové těchto stran o výsledku informovat tuto sobotu. Podle belgických médií zatím rozhovory neslibují rychlý průlom.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté vyšli do ulic…

28.09.2020 21:49 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

28.09.2020 21:24 Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia.…

Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s…

28.09.2020 21:18 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama