Benátky opět zachránil systém bariér Mojžíš, "acqua alta" se do města nedostala

Italské Benátky, které v tomto období po desetiletí sužovaly záplavy, dnes dopoledne před vysokou vodou zachránily protipovodňové zábrany. Systém zvaný MOSE byl slavnostně otestován letos v létě a dosud byl použit jen několikrát, poprvé 3. října. Informovala dnes agentura ANSA.

Benátky
doporučujeme

Dnes očekávali v Benátkách až 130 centimetrů vysoký příliv vody, nakonec byl o 10 centimetrů nižší, do města se ale nedostal. Zabránilo tomu osm desítek obrovských žlutých kvádrů, které vytvořily kolem tohoto historického města na laguně bariéru poté, co se z nich vypustila voda, napustily se vzduchem a vyplavaly na hladinu.

zdroj: YouTube

Systém se jmenuje MOSE, což anglicky může znamenat Mojžíš, jde ale o akronym z názvu Modulo sperimentale elettromeccanico (experimentální elektromechanický modul). Budovat se začal před 17 lety, ale kvůli sporům s ekology i korupčním aférám se výstavba o několik let protáhla. Benátky má ochránit před přílivovými záplavami, jež město sužují každoročně od podzimu do jara.

Loni v listopadu postihly Benátky rekordní záplavy, kdy voda při přílivu dosáhla až 1,87 metru. To bylo nejvíce od nejhorších záplav z roku 1966, kdy místní úřady naměřily 194 centimetrů. Zábrany jsou koncipovány proti přílivu vysokému až tři metry.

Takzvaná acqua alta (vysoká voda) loni v listopadu poškodila i významnou památku Benátek baziliku svatého Marka, když na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. V médiích se tehdy objevily i záběry plavajícího muže na tomto náměstí či obrázky plovoucích křesel v recepcích tamních hotelů.

I v sobotu a v neděli bude systém MOSE zřejmě opět využit, protože se v Benátkách opět očekávají přílivové záplavy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Italská vláda zvažuje žalobu na Pfizer kvůli malému počtu vakcín

20.01.2021 15:13 Italská vláda dnes dala pokyn svému právnímu oddělení, aby zvážilo právní kroky, a to včetně žaloby…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 13:09 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Nástup Bidena je začátkem nových vztahů, shodli se lídři EU

20.01.2021 12:40 Aktualizováno Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama