Benátky po velké vodě testovaly protipovodňové bariéry

V Benátkách poprvé od ničivých listopadových záplav testovali vznikající systém protipovodňových bariér, který má chránit město před vysokým přílivem. Zkoušce v jednom z průlivů mezi benátskou lagunou a Jaderským mořem v pondělí pozdě večer osobně přihlížel starosta Benátek Luigi Brugnaro, informovala dnes italská média. Systém, který měl být podle původních plánů provozuschopný už v roce 2011, má být nyní dokončen na konci roku 2021.

Přidejte svůj názor

Benátky, most Rialto
doporučujeme

Projekt Mojžíš je složitý systém protipovodňových zábran, který se staví ve všech třech průlivech spojujících lagunu s mořem a má v případě vysokého přílivu zabránit proniknutí vody do města. Práce na něm začaly už v roce 2003, ale kvůli technickým zpožděním, navyšování rozpočtu a korupci se termín dokončení už několikrát posunul. Původně odhadované náklady 1,6 miliard eur se mezitím vyšplhaly už na 5,5 miliardy.

"Testujeme jedinečné dílo, klenot naší technologie. Musíme práci na systému Mojžíš dokončit, bude to symbol nového začátku," řekl Brugnaro při zkoušce v průlivu Malamocco, kudy do města proplouvá většina velkých lodí.

Benátky v půlce listopadu postihly nejhorší záplavy od roku 1966, hladina v ulicích dosáhla místy až 187 centimetrů, zaplaveno bylo 80 procent města, včetně významné památky baziliky svatého Marka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

V Polsku zadrželi radikála, který podněcujícího podněcoval nenávist k Židům

13.12.2019 20:12 Polská tajná služba ABW dnes zadržela extremistu Jacka Miedlara. Informovala o tom agentura PAP s…

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 19:36 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Příštích deset let bude pro svět zásadních, varuje Thunbergová

13.12.2019 18:57 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dnes připojila v severoitalském Turíně ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama