Benátky vyhlásily stav nouze. Fenomén "acqua alta" je letos hrozivý

Starosta italských Benátek Luigi Brugnaro dnes dopoledne nařídil kvůli záplavám z bezpečnostních důvodů uzavřít náměstí svatého Marka. Očekávalo se totiž, že před polednem dosáhne voda ve městě až do výšky 1,6 metru nad běžnou úroveň moře. Voda vystoupala na 1,54 metru, poté začala opět klesat. Zastavena byla dopoledne i veřejná doprava na Velkém kanálu (Canal Grande), hlavní dopravní tepně města, informovala agentura ANSA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Benátky jsou zaplaveny
doporučujeme

Vrcholu dosáhla dnes voda v Benátkách v 11:26 SEČ, kdy byla 1,54 metru nad běžnou hladinou moře, oznámila meteorologická služba. Podle agentury ANSA bylo při přílivu zaplaveno asi 70 procent centrálních Benátek. Uzavřena byla dnes opět bazilika svatého Marka i nedaleký Dóžecí palác, v němž je muzeum. Naopak výstava umění Benátské bienále, která končí příští týden, zůstala otevřena. Zavřeny byly opět školy a školky i řada obchodů.

Benátky postihly tento týden největší záplavy od roku 1966, když v úterý večer vysoká voda dosáhla až úroveň 1,87 metru. Během středy voda opadla, ve čtvrtek ale opět stoupla. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka, na stejnojmenném náměstí bylo v úterý večer přes metr vody.

Vysoká voda v Benátkách tento týden zaplavila domy, obchody i hotely, v ulicích vyplavila na břeh vodní taxíky i takzvaná vaporetta, lodě, které zajišťují ve městě veřejnou dopravu.

Italská vláda ve čtvrtek rozhodla vyhlásit v Benátkách stav nouze a na rychlé odstranění škod uvolnila 20 milionů eur (asi půl miliardy Kč). Jde pouze o první finanční injekci, kterou historické město ze státní pokladny dostane, zdůraznil premiér.

zdroj: YouTube

Takzvaná vysoká voda (acqua alta) je benátský fenomén, kdy voda při přílivu někdy vystoupá velmi vysoko. Záplavy kvůli tomu město v benátské laguně zažívá od podzimu do jara poměrně často. Tento týden ale dosáhla vysoká voda výjimečné úrovně. Náměstí svatého Marka patří k nejníže položeným místům v Benátkách.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roztržka dokonána. Rusko v odvetě vyhostilo německé diplomaty

12.12.2019 10:41 Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co…

Padne Merkelová? Kdepak. Důvody jsou dva, upozorňuje politoložka

12.12.2019 09:48 Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) zůstane ve funkci až do konce volebního období v roce 2021…

Den D pro Británii: Začaly ostře sledované volby

12.12.2019 08:51 V Británii v 08:00 SEČ začaly předčasné parlamentní volby, které mají vyřešit patovou situaci, jež…

Sánchez opět španělským premiérem? Král ho pověřil sestavením vlády

12.12.2019 07:22 Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez po středečním jednání se španělským…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama