Berlín bude zřejmě bez vánočních trhů, většina pořadatelů je kvůli covidu odřekla

Berlín se kvůli pandemii nemoci covid-19 bude muset letos pravděpodobně obejít bez vánočních trhů. Většina pořadatelů je již odřekla, několik jich ale stále věří, že je bude možné přece jen otevřít. Zda se tak stane, bude záviset na podmínkách, které po dnešním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou určí správa německé metropole.

Ilustrační foto
doporučujeme

Po uplynulém víkendu, kdy spolkové země a také vládní činitelé otevřeně hovořili o nutnosti prodloužit stávající listopadovou karanténu nejméně o tři prosincové týdny, se řada pořadatelů vzdala naděje, že trhy budou. Zrušen byly mimo jiné připravované trhy před berlínskou Červenou radnicí, na Postupimském náměstí či na náměstí Alexanderplatz.

Mnozí pořadatelé do příprav a také do hygienických opatření investovali značné finance. Organizátor trhu před Červenou radnicí Hans-Dieter Laubinger uvádí, že nakoupil mimo jiné plastové přepážky, aby zamezil těsnému kontaktu návštěvníků. Nyní doufá, že mu město prodlouží smlouvu, aby mohl trhy uspořádat v příštím roce.

Arnold Bergmann, který trhy pořádá do znovusjednocení Německa v roce 1990, čekal do poslední chvíle. Nyní naději nevidí, proto nechal již postavený Zimní svět na Postupimském náměstí opět sbalit. "Vycházím z toho, že karanténa bude do 20. prosince," říká. Atrakce měl otevřené poslední tři dny v říjnu, pak je kvůli karanténě uzavřel. Na její konec už čekat nechce, protože se mu to nevyplatí.

Zimní svět, jehož součástí byla největší evropská mobilní sáňkařská dráha s délkou 70 metrů a také stánky se svařeným vínem, nyní dělníci rozebírají. "Žádné vánoční trhy letos rozhodně nebudou, takže balíme. Rozebrané to bude tak do tří dnů," řekl dnes ČTK jeden z dělníků, který připravoval k odvozu již postavené stánky. "Jestli budou příští rok? To rozhodně nevím," uvedl na dotaz, jak odhaduje situaci v roce 2021.

Mezi posledními odřekli trhy pořadatelé, kteří je plánovali v areálu někdejších železničních opraven ve Friedrichshainu. Zdejší trhy měly mít středověký nádech. Pořadatelé uvádějí, že původně připravili přísná hygienická pravidla, aby riziko přenosu infekce minimalizovali. Součástí opatření byly vstupenky podle časových oken či povinné roušky ve vybraných částech areálu, lidem patřícím do ohrožených skupin pak pořadatelé doporučovali, aby na trhy vůbec nechodili.

Neuskuteční se ani trh Christmas Avenue na náměstí Nollendorfplatz v berlínské čvrti Schöneberg, za kterým stojí komunita lesb, gayů a dalších zástupců sexuálních menšin. "Kvůli koronavirové pandemii musí být omezeny sociální kontakty a velká shromáždění lidí," uvádějí pořadatelé důvody, proč trhy nebudou. "Jsme smutní a zklamaní, do případu jsme vložili mnoho času, peněz a také srdce, ale zdraví má samozřejmě přednost," dodávají.

Jedním z mála, kdo s trhy stále počítá, je Späthova lesní a okrasná školka. Ta pořádá víkendové trhy jako doprovod k prodeji vánočních stromků a otevřít chce od druhého adventního víkendu, tedy v sobotu a neděli 5. a 6. prosince. Školka nicméně upozorňuje, že vše bude záležet na platných karanténních opatřeních. Pokud se zde stánky skutečně otevřou, bude návštěva možná jen s rouškou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Italská vláda zvažuje žalobu na Pfizer kvůli malému počtu vakcín

20.01.2021 15:13 Italská vláda dnes dala pokyn svému právnímu oddělení, aby zvážilo právní kroky, a to včetně žaloby…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 13:09 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Nástup Bidena je začátkem nových vztahů, shodli se lídři EU

20.01.2021 12:40 Aktualizováno Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama