Berlín hledá nové jméno pro Mouřenínovu ulici, kde je ambasáda ČR

Stejně jako jiné světové metropole, tak i Berlín přemýšlí o přejmenování některých míst, jejichž názvy jsou z dnešního pohledu vnímány jako politicky či kulturně sporné. Nejviditelnějším příkladem je stejnojmenná zastávka metra na Mohrenstrasse, tedy Mouřenínovy ulice. Shodou okolností na rohu této ulice ústící do bulváru Wilhelmstrasse sídlí české velvyslanectví.

Budova českého velvyslanectví v Berlíně. (autor: Jörg Zägel)

"Aktuální spor o přejmenování Mohrenstrasse považuji za pokus o společenskou polemiku. To je vše v pořádku a netřeba se k tomu oficiálně vyjadřovat," řekl ČTK český designovaný velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. "Možnost změnit jméno ulic či náměstí je výhradně právo místních samospráv a občanů. V Německu a v Berlíně to není nic tak mimořádného. Za posledních sto let k tomu docházelo opakovaně. Nejprve jako snaha město si ideologicky přivlastnit, následně jako snaha zjednat nápravu," dodal.

Pro českou ambasádu nebude očekávané přejmenování první. Ještě do začátku 90. let se přilehlá část nynější Wilhelmstrasse jmenovala po prvním premiérovi někdejší Německé demokratické republiky (DDR) Ottu Grotewohlovi. Historii změn názvů má i přilehlá stanice metra, která se dnes nazývá Mohrenstrasse a která ústí přímo u velvyslanectví.

Původně se stanice jmenovala Kaiserhof po jednom z tehdy nejluxusnějších berlínských hotelů a později nesla jméno po komunistovi Ernstu Thälmannovi, který zemřel pravděpodobně v koncentračním táboře Buchenwald a jehož odkaz východoněmecký režim politicky využíval. Následně se stanice přeměnila na Grotewohlovu a po německém znovusjednocení dostala název Mohrenstrasse.

Jméno ulice dostala v 18. století. Podle některých výkladů po černochu či černoších, kteří zde žili, další názory název přímo spojují se zotročenými Afričany, kteří museli v Berlíně a Braniborsku sloužit.

Řada lidí a také spolků, které vystupují proti rasismu, proto název stanice i ulice považují za urážlivý. Etalon německé slovní zásoby, slovník Duden, označuje termín Mohr (mouřenín) za zastaralý a za diskriminační. Jako k vulgárnímu názvu ulice a stanice přistupuje například spolek Berlin Postkolonial, který žádá z ulic odstranění odkazů na koloniální minulost Německa. "Hovoříme proto jen o M-ulici. Bolí totiž, že ještě ve 21. století musíme ve veřejném prostoru takové slovo vídat," říká mluvčí spolku Mnyaka Sururu Mboro.

O problematickém jménu stanice se v Berlíně sice diskutuje desítky let, debaty ale nyní rozvířila květnová smrt amerického černocha George Floyda, která v USA a následně v celém světě zažehla protirasistické demonstrace. Aktivisté dokonce při jednom z protestů stanici Mohrenstrasse přejmenovali na Floydovu. Po celé ulici jsou pak patrné barvou nastříkané výzvy ke změně názvu.

Berlínský dopravní podnik BVG krátce po protestech oznámil, že stanici přejmenuje. Jako vhodný návrh dopravce vybral název Glinkastrasse po nedaleké ulici. Ta jméno dostala po ruském skladateli 19. století Michailu Glinkovi. Od této možnosti ale BVG ustoupil, neboť se ukázalo, že Glinka je spojován s antisemitskými názory.

"Tento návrh již není aktuální," řekl ČTK mluvčí dopravního podniku Jannes Schwentu. "O antisemitském pozadí jsme nevěděli," doplnil.

Hledání nového jména pro stanici a případně i ulici se tak stává během na dlouhou trať, město i dopravní podnik hovoří o co nejširší diskuzi. Berlínská městská část Mitte, v jejíž kompetenci přejmenování ulice je, ČTK sdělila, že je nezbytná důkladná právní příprava, neboť případné žaloby by zvolení nového jména mohly zablokovat na několik let. Mluvčí zmíněné městské části Laura Sanderová uvedla, že bylo uspořádáno již několik pracovních sezení za účasti odborníků a představitelů občanských iniciativ a že další slyšení se plánují.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Jak bude vypadat nová německá vláda? Jistá je zatím jen jedna věc

26.09.2021 15:24 Aktualizováno O podobě budoucí německé vlády by se s nadsázkou dalo říci, že jedinou jistotou je, že v ní nebude…

Česko dostalo od Varšavy ohledně Turówa dobrý návrh, tvrdí Morawiecki

26.09.2021 14:48 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh…

Do poslední chvíle neví, koho volit. 40 procent Němců ani netušilo, zda k…

26.09.2021 13:55 Až 40 procent německých voličů do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec v dnešních parlamentních…

Steinmeier vyzval Němce, aby šli k volbám. Volební den je svátkem i…

26.09.2021 12:36 Jděte k volbám a rozhodněte, jakým směrem se má v příštích čtyřech letech Německo ubírat. Více než…

Ve volbách v Německu kandidují i lidé s vazbami na Česko a Slovensko

26.09.2021 12:27 Aktualizováno O poslanecké křeslo ve Spolkovém sněmu se dnes v Německu uchází řada osobností, které mají blízké…

PŘEHLED: Jak mohou dopadnout volby v Německu a kdo si brousí zuby na…

26.09.2021 12:04 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

NÁZOR: Vznikne evropská armáda? Politolog naznačil, kdo bude mít hlavní…

26.09.2021 11:10 Spojené státy obrací pozornost k Asii a Evropa - ke svému velkému překvapení - nemá místo u…

Paradox německých voleb: Poprvé hlasují lidé, které Merkelová provází celý…

26.09.2021 09:52 V německých parlamentních může hlasovat 60,4 milionu německých občanů, z nichž 2,8 milionu jsou…

Německé volby odstartovaly. 60 milionů voličů má na hlasování jen 10 hodin

26.09.2021 09:49 Aktualizováno V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda,…

Volby v Německu: Souboj o křeslo kancléře bude těsný

26.09.2021 07:55 Německo dnes vybírá nové složení Spolkového sněmu, a tím i nástupce konzervativní kancléřky Angely…

Související:

Právě se děje

reklama