Berlín se chystá na konferenci o Libyi, byli pozváni oba rivalové

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové dnes oficiálně potvrdila nedělní mezinárodní konferenci ohledně situaci v Libyi. Kabinet o tom informoval v prohlášení. Severoafrickou zemi sužuje konflikt mezi jednotkami polního maršála Chalífy Haftara a vládou premiéra Fáize Sarrádže, již uznává OSN. Představitele obou stran německá vláda pozvala, stejně jako zástupce evropských a afrických zemí, Evropské unie či OSN.

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Pozvání obdržely rovněž Rusko a Turecko, jejichž zástupci od pondělka v Moskvě zprostředkovávali mírové rozhovory mezi Sarrádžem a Haftarem. Polní maršál podle arabských médií nicméně požadoval, aby se Turecko na vojenské ani diplomatické úrovni do konfliktu nevměšovala. Mírovou dohodu nakonec podepsal pouze Sarrádž, Haftar si vzal dva dny na rozmyšlenou a projednání podmínek se svými spojenci.

Německo dále pozvalo představitele Francie, Británie, Francie, Itálie, Číny, Spojených států, Spojených arabských emirátů, Konžské republiky a sousedního Egypta a Alžírska. Pozvánku obdrželi i představitelé Africké unie a Ligy arabských států.

Cílem konference na úrovni nejvyšších představitelů států je podle Berlína podpořit snahy OSN o klid zbraní v Libyi. Nikdo z pozvaných zatím účast nepotvrdil.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama