Berlín se chystá na konferenci o Libyi, byli pozváni oba rivalové

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové dnes oficiálně potvrdila nedělní mezinárodní konferenci ohledně situaci v Libyi. Kabinet o tom informoval v prohlášení. Severoafrickou zemi sužuje konflikt mezi jednotkami polního maršála Chalífy Haftara a vládou premiéra Fáize Sarrádže, již uznává OSN. Představitele obou stran německá vláda pozvala, stejně jako zástupce evropských a afrických zemí, Evropské unie či OSN.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Pozvání obdržely rovněž Rusko a Turecko, jejichž zástupci od pondělka v Moskvě zprostředkovávali mírové rozhovory mezi Sarrádžem a Haftarem. Polní maršál podle arabských médií nicméně požadoval, aby se Turecko na vojenské ani diplomatické úrovni do konfliktu nevměšovala. Mírovou dohodu nakonec podepsal pouze Sarrádž, Haftar si vzal dva dny na rozmyšlenou a projednání podmínek se svými spojenci.

Německo dále pozvalo představitele Francie, Británie, Francie, Itálie, Číny, Spojených států, Spojených arabských emirátů, Konžské republiky a sousedního Egypta a Alžírska. Pozvánku obdrželi i představitelé Africké unie a Ligy arabských států.

Cílem konference na úrovni nejvyšších představitelů států je podle Berlína podpořit snahy OSN o klid zbraní v Libyi. Nikdo z pozvaných zatím účast nepotvrdil.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

75 let od osvobození Osvětimi. Začala pieta, ke zdi smrti se kladou květiny

27.01.2020 11:07 Položením květin u takzvané zdi smrti, kde byli popravováni vězni nacistického tábora v Osvětimi,…

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 07:32 V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli uskutečnily v regionu Emilia Romagna na…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

26.01.2020 21:38 Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama