Části Německa zastavují očkování AstraZenekou pro všechny mladší 60 let

Berlín, Mnichov a Braniborsko dnes oznámily, že přestávají očkovat lidi mladší 60 let vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Uvedly to místní úřady. Dnes večer se bude konat mimořádné jednání za účasti kancléřky Angely Merkelové, zástupců spolkového ministerstva zdravotnictví a jednotlivých německých zemí o dalšímu postupu s preparátem od britsko-švédského konsorcia. V Německu se vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy po očkování touto látkou, souvislost s vakcínou ale nebyla prokázána.

AstraZeneca
doporučujeme

Berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová uvedla, že zákaz očkovat lidi mladší 60 let přípravkem od AstraZeneky je preventivní. Berlín chce, aby posudek o preparátu vypracovali odborníci z Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor.

Lékař z prestižní berlínské kliniky Charité Leif Erik Sander na twitteru napsal, že v Německu bylo zaznamenáno 31 případů mozkové žilní trombózy mezi 2,7 milionu naočkovaných vakcínou společnosti. "Je to vzácná, ale velmi vážná komplikace," uvedl.

Agentura DPA s odvoláním na předběžné dokumenty stálé očkovací komise (Stiko) uvádí, že vakcína proti covidu-19 bude v Německu "zpravidla" doporučena pro lidi starší 60 let. Použití pro osoby pod touto věkovou hranicí bude možné po "posouzení ze strany lékaře, individuálním přijetí rizika a důkladném vysvětlení". Stálá očkovací komise působí při Institutu Roberta Kocha.

Německo kvůli podezřelým případům mozkové žilní trombózy v polovině března dočasně pozastavilo imunizaci AstraZenekou, ale po kladném závěru Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která vedlejší účinky preparátu prověřovala, očkování po několika dnech znovu obnovilo. Stejně postupovalo i několik dalších evropských zemí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Evropská komise si chce na fond obnovy od června půjčovat 150 miliard eur…

14.04.2021 16:12 Aktualizováno Evropská komise (EK) si chce první peníze na mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik začít na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama