Berlínské muzeum vrátí na Nový Zéland dvě tetované hlavy Maorů

Berlínské Etnologické muzeum vrátí Novému Zélandu dvě tetované a mumifikované hlavy maorských mužů, které mělo ve sbírkách déle než sto let. O navrácení těchto hlav známých jako toi moko z celého světa se Nový Zéland snaží již řadu let.

Nový Zéland
doporučujeme

Žádost dostal Berlín loni od novozélandského národního muzea Te Papa, které je repatriacemi od roku 2003 pověřeno novozélandskou vládou. Maorské hlavy vlastní Nadace pruského kulturního dědictví (SPK), ke které Etnologické muzeum patří. Jedna byla získána v roce 1879, druhá v roce 1905.

"Toi moko byly vráceny již z řady muzeí po celém světě. Práce Te Papa je působivá. Jsem rád, že také my budeme moci přispět k nápravě bezpráví, když už ho nemůžeme vzít zpět," řekl šéf SPK Hermann Parzinger. Návrat hlav na Nový Zéland se uskuteční co nejdříve, přesný termín ale SPK nesdělila.

S návratem hlav souhlasí i Alexis von Poser z vedení Etnologického muzea, podle kterého se předci Maorů dostanou zpět do země svého původu.

V minulosti si rodiny zesnulých významných maorských představitelů nechaly vypreparovat jejich hlavy s obličejovým tetováním, které pak uchovávaly. O tyto hlavy se v 19. století během kolonizace zajímali sběratelé. Kvůli evropské poptávce byli v té době záměrně tetováni i otroci či váleční zajatci, kteří byli následně kvůli trofeji zabiti, uvedla SPK. Maoři to považují za znesvěcení symbolu, který toi moko v jejich kultuře představují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí skoro 5300 nově nakažených a 53 úmrtí

21.09.2020 21:34 Francie za uplynulý den zaznamenala 5298 nových případů nákazy koronavirem a dalších 53 lidí tam s…

Ve Španělsku přibylo od pátku 31.428 nových případů nákazy

21.09.2020 19:27 Španělsko zaznamenalo od pátku 31.428 nových případů nákazy covidem-19. Za stejnou dobu zemřelo 168…

Kotleba by měl dostat trest vězení. Podle žalobce rozdával šeky s…

21.09.2020 19:08 Aktualizováno Trest vězení žádá slovenský prokurátor pro předsedu krajně pravicové opoziční strany Kotlebovci…

Itálie zadržuje loď Sea-Watch 4. Pro migranty plující přes moře je to…

21.09.2020 17:48 Zneužívání námořního práva slouží jako záminka pro politicky motivované rozhodnutí omezit činnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama