Berlínský soud uložil doživotí Rusovi za vraždu údajně nařízenou ruskými orgány

Berlínský soud dnes uložil 56letému ruskému občanovi Vadimu Krasikovovi doživotní trest vězení za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím v roce 2019 u parku Kleiner Tiergarten v centru německé metropole. Kromě toho soud dospěl k závěru, že Rus byl usvědčen z nelegálního držení zbraní. Německé nejvyšší státní zastupitelství je přesvědčeno, že si vraždu objednala Moskva, která to ale odmítá.

Soud, ilustrační fotografie.

Soud dnes konstatoval, že ruské úřady se rozhodly gruzínského občana "zlikvidovat" a čin označil za "státní terorismus". Ruské velvyslanectví v Berlíně rozsudek označilo za neobjektivní a politicky motivovaný. Dnešní rozsudek ještě není pravomocný a obhájce odsouzeného slíbil, že do týdne bude rozhodnuto o případném odvolání.

Rus zastřelil 40letého Zelimchana "Tornikeho" Changošviliho 23. srpna 2019 zblízka a za bílého dne. Policie Krasikova zatkla téhož dne. Soud dnes označil čin za zvláště závažný, což prakticky vylučuje předčasné propuštění po 15 letech. Výší trestu soud vyhověl návrhu spolkového státního zastupitelství.

Zločin zvýšil diplomatické napětí mezi Ruskem a Německem a přiměl Berlín vyhostit dva ruské diplomaty, na což Moskva reagovala recipročně. Berlínský soud je přesvědčen, že odsouzený byl důstojníkem ruské tajné služby FSB, která je spojována i s dalšími objednanými vraždami v zahraničí. Dnešní rozsudek by mohl podle médií znovu otřást německo-ruskými vztahy, a to krátce po ustavení nové vlády kancléře Olafa Scholze.

"Nejpozději v červnu 2019 státní orgány centrální vlády Ruské federace přijaly rozhodnutí zlikvidovat Tornikeho Changošviliho v Berlíně," prohlásil dnes předsedající soudce Olaf Arnoldi. "Některá média tvrdila, že je tady souzeno Rusko nebo dokonce (ruský prezident) Vladimir Putin," řekl soudce. "To je zavádějící: Jediný odsouzený je na lavici. Ale součástí našeho úkolu je zvažování okolností trestného činu," dodal soudce.

Soudce Arnoldi řekl, že ruské státní orgány zadaly úkol likvidace obžalovanému a vybavily ho novou identitou. Měsíc před činem mu prý byl vystaven pas s novou totožností, na níž Rusko trvalo i po činu, aby zahladilo "vlastní podíl na činu". Ten podle soudce nebyl ničím jiným než pomstou a odplatou. "Byl to státní terorismus," prohlásil Arnoldi.

Ruská ambasáda dnes závěry soudu odmítla. Velvyslanec Sergej Nečajev v prohlášení poznamenal, že německý soud vynesl verdikt, podle kterého za organizací vraždy gruzínského občana Changošviliho stály ruské státní struktury, a on tento rozsudek považuje za neobjektivní a politicky motivované rozhodnutí, které vážně naruší už tak složité rusko-německé vztahy. Verdikt nezůstane bez odezvy, dodal diplomat podle agentury TASS.

Changošvili žil v Německu od roku 2016 jako žadatel o azyl a ruské úřady ho označily za teroristu. Vykonavatel vraždy vystupující pod falešnou identitou jako Vadim Sokolov podle berlínské justice přicestoval do Berlína v den vraždy, která byla vykonána na objednávku ruského státu. Gruzínec byl považován za nepřítele ruského státu zejména proto, že v čečenské válce bojoval proti Rusku.

Krasikov na úvod procesu prostřednictvím svých obhájců tvrdil, že v případu jde o záměnu identity a že je 50letým stavebním inženýrem. Napojení na ruský stát a FSB popíral. Také obhájce odsouzeného trvá na tom, že jeho mandant není Krasikov, ale Sokolov, stavební inženýr z Petrohradu. Případ je podle něj založen na domněnkách, a nikoli na důkazech.

Kreml tvrzení o zapojení Ruska označil za "naprosto neopodstatněné". Předsedající soudce dnes ale řekl, že muž, který během druhé čečenské války několik let vedl milici v boji proti Rusku, byl dlouho v hledáčku Ruska. Připomněl že ruský prezident Vladimir Putin oběť veřejně označil za banditu, vraha a krvežíznivého člověka.

Německo vypoví dva pracovníky ruské ambasády

Německo vypoví dvojici zaměstnanců ruského velvyslanectví v Berlíně kvůli vraždě Čečence z roku 2019, kterou spáchal Rus a která se dá podle německého soudu označit za "státní terorismus". V Berlíně to dnes ruskému velvyslanci, kterého si kvůli případu předvolala, oznámila nová německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Vraždu podle agentury Reuters označila za vážné porušení německé suverenity, které výrazně zatíží německo-ruské vztahy. Moskva zapojení do případu odmítá. Oznámila, že na německý krok bude reagovat.

Rus Vadim Krasikov zastřelil 40letého Zelimchana "Tornikeho" Changošviliho, který v minulosti bojoval proti ruským silám v Čečensku, v srpnu 2019 v jednom z parků německé metropole. Policie ho ještě téhož dne zatkla. Zločin muže, který byl podle přesvědčení soudu důstojníkem ruské tajné služby FSB, už před dvěma lety zvýšil diplomatické napětí mezi Ruskem a Německem.

Dnes se tak stalo znovu, v důsledku rozhodnutí soudu, který za vraždu uložil pachateli doživotní trest vězení. Ruská ambasáda rozsudek rychle označila za neobjektivní a politicky motivované rozhodnutí.

Naopak šéfka německé diplomacie Baerbocková se cítila povinna na názor soudu reagovat. "Spolková vláda udělá vše, co je nutné, aby zajistila bezpečnost v naší zemi a respekt k našemu právnímu pořádku," poznamenala mimo jiné politička, která v úterý telefonicky hovořila se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Obě země si kvůli případu už jednou po dvou pracovnících ambasád vypověděly.

Elektronické recepty měly výpadek, spolu s nimi i administrativa kolem…

19.01.2022 14:23 Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)…

Počasí: Ke konci týdne se ochladí a bude víc sněžit

19.01.2022 06:30 Ke konci tohoto týdne se ochladí a bude víc sněžit, a to nejen na horách. Noční teploty klesnou…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil skoro půl milionu

19.01.2022 11:48 Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Macron dnes v EP apeloval na společný postoj vůči Rusku i na spolupráci s…

19.01.2022 13:17 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Evropském parlamentu apeloval na udržení vztahů s…

Za smrt 39 Vietnamců v kontejneru uložil belgický soud muži 15 let ve…

19.01.2022 12:40 Belgický soud dnes uložil 15 let vězení pětačtyřicetiletému Vietnamci za jeho roli při pašování…

Německá exkancléřka Merkelová odmítla nabídku stát se poradkyní OSN

19.01.2022 12:24 Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová odmítla lukrativní pracovní nabídku generálního tajemníka…

V Maďarsku přibylo téměř 15 000 nově nakažených, nejvíce od začátku…

19.01.2022 12:20 Maďarsko za poslední den zaznamenalo 14.890 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od…

V Německu za den přibylo přes 100.000 nakažených, poprvé za dobu pandemie

19.01.2022 07:58 V Německu poprvé od začátku pandemie nemoci covid-19 přibylo za den přes 100.000 nakažených.

Charanzová obhájila funkci místopředsedkyně Evropského parlamentu

18.01.2022 22:08 Česká europoslankyně Dita Charanzová zvolená za ANO obhájila funkci místopředsedkyně Evropského…

Francie hlásí rekordních zhruba 465.000 nově nakažených

18.01.2022 20:58 Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé…

EMA: Vakcíny mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství

18.01.2022 18:56 Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u…

NATO chce podle Stoltenberga Rusku předložit písemné návrhy k bezpečnosti

18.01.2022 17:58 Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách…

Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická

18.01.2022 15:35 Aktualizováno Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do…

Související:

Právě se děje

reklama