Bez karantény nelze covid porazit. I rok 2021 bude náročný, soudí Merkelová

Angela Merkelová očekává v nadcházejícím roce rychlou obnovu ekonomiky, pokud se nyní podaří dostat pandemii nemoci covid-19 pod kontrolu. Dnes to německá kancléřka prohlásila na hospodářském fóru pořádaném listem Süddeutsche Zeitung a zdůraznila, že bez karanténních opatření není zatím možné koronavirus porazit.

Angela Merkelová
doporučujeme

"Byla to nejtěžší rozhodnutí, která jsem v úřadu kancléřky učinila," řekla Merkelová o omezení kontaktů a dalších karanténních opatření. "Počty nakažených již nerostou exponenciálně, jsou ale stále vysoká," uvedla.

Za problém označila, že až 40 procent z 83 milionů obyvatel Německa je možné považovat za rizikovou skupinu, která je ohrožena možným těžkým průběhem infekce.

"Každý den boje s koronavirem se počítá," řekla. V zemi nyní od 2. listopadu platí měsíční karanténa, jejíž podmínky by kancléřka ráda zpřísnila. Na pondělním jednání s premiéry německých spolkových zemí ale nezískala podporu a téma se tak přesouvá na další schůzku příští týden. Merkelová nicméně vyzvala veřejnost k dodržování protikoronavirových pravidel a k dalšímu omezování kontaktů, aby bilance infikovaných klesla.

zdroj: YouTube

"Když se nám to povede, můžeme příští rok očekávat rychlou obnovu hospodářství," řekla kancléřka. Zároveň varovala, že i rok 2021 bude náročný.

Merkelová zopakovala, že Německo zřídilo podpůrné programy, aby pomohlo zaměstnavatelům udržet pracovní místa. Ochranná opatření jsou spojena s rychlým růstem rozpočtového schodku, podle Merkelové ale dobrá finanční a hospodářská situace takové zadlužení v krizové době umožňuje.

Pandemie podle Merkelové rovněž ukázala, že vedle solidarity je nutné podpořit digitalizaci a mobilní práci. Do této oblasti hodlá Německo investovat.

Věnovat se Merkelová chce i rozvoji dohod o volném obchodu. "Lituji, že jsme v tom s USA v posledních letech nepokročili. Dohoda RCEP by nám měla být varováním," řekla kancléřka s odvoláním na nově uzavřené ujednání patnácti zemí asijsko-pacifického regionu včetně Číny a Austrálie. RCEP je největší zónou volného obchodu na světě, zahrnuje více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky.

"Obzvláště v této době je nutné pracovat na odstraňování obchodních bariér," prohlásila Merkelová, který tak varovala před zaváděním ochranářských opatření a uzavíráním ekonomik.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Belgii se otevřely obchody. Nizozemí zavedlo roušky uvnitř, vláda je…

01.12.2020 16:27 Aktualizováno V Belgii se dnes po měsíci otevřelo na 43.000 obchodů, které nabízejí i jiné než základní zboží.…

V Trevíru najelo auto na pěší zónu. Dva mrtví, mnoho zraněných

01.12.2020 16:13 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa vjelo dnes auto na pěší zónu. Na místě zemřeli dva lidé…

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 15:29 Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

Žhář ve Francii zapálil vysílač, tři miliony lidí jsou bez televize

01.12.2020 14:31 V noci na dnešek ve Francii požár poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi. Tři a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama