Bez očkování se roušek nezbavíme, varuje Merkelová. Potíže hlásí nemocnice u hranic s ČR

Bez dostatečného proočkování obyvatelstva proti koronaviru SARS-CoV-2 se Německo roušek nezbaví. Dnes to v debatě s německými poslanci prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Zároveň ujistila, že lidem nikdo nebude tajit, jaký typ vakcíny dostanou.

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Merkelovou o komentář k očkování požádal poslanec Uwe Witt z opoziční Alternativy pro Německo (AfD). Tato strana vládu dlouhodobě kritizuje za karanténní opatření, která považuje za přehnaná. Vystupuje také proti plošné povinnosti nosit roušky. V minulosti AfD opakovaně podpořila protikaranténní demonstrace, kterých se zúčastnili nejen kritici konkrétních kroků, ale také radikálové či zastánci spikleneckých teorií.

Proti koronaviru bylo vyvinuto několik typů vakcín. Za ty nejúčinnější jsou označovány takzvané mediátorové RNA (mRNA) vakcíny, které s pomocí genetické informace o viru sdělí lidskému imunitnímu systému, jak se bránit.

Řada lidí o bezpečnosti mRNA vakcín pochybuje a obává se genetických změn. Odborníci takovou možnost vylučují a mRNA naopak označují za zlom v oboru vakcinace a za naději v boji proti rakovině a dalším dosud nevyléčitelným nemocem.

Merkelová dnes na Wittovu otázku odpověděla, že vláda samozřejmě lidem poskytne informace o původu vakcín. "Z vaší otázky cítím, že asi nejste přílišný příznivec očkování," uvedla. "Pokud se ale nenechá naočkovat dostatek lidí, budeme muset ještě velmi dlouho nosit roušky," upozornila. Za minimální cíl uvedla proočkovanost populace 83milionového Německa z 65 až 70 procent.

Merkelová zopakovala, že povinnost očkování proti koronaviru se nechystá, každý se tak bude moci sám rozhodnout, zda vakcinaci podstoupí. "A prosím vás, nemluvte o očkovací látce manipulující s geny. Je to látka, která obsahuje genetické části," dodala na Wittovu adresu k mRNA vakcíně.

Nemocnice v Žitavě musela kvůli náporu třídit pacienty

Klinika v saské Žitavě u hranic s Českou republikou musela přikročit k nouzovému třídění pacientů s nemocí covid-19, protože nemá kyslík pro každého. Během úterní veřejné videodebaty to řekl tamní šéflékař Mathias Mengel. Nemocnice dnes sdělila ČTK, že je na personálním limitu, ale že každému pacientovi poskytuje nejlepší možnou péči a pokud to není možné, nechá ho přeložit do jiného zařízení. 

"V uplynulých dnech jsme se již několikrát dostali do situace, kdy jsme se museli rozhodnout, kdo dostane kyslík a kdo ne," řekl Mengel o tom, že lékaři musí pacienty třídit. Opatření, které je známo jako triáž, je používáno ve válečné medicíně a při zvládání rozsáhlých katastrof či neštěstí. Získat místo pro pacienty v jiné nemocnici ale není snadné. "Jsme v ohnisku nákazy, mnohé nemocnice vůbec nepřijímají," dodal lékař.

Mengelova slova vyvolala v médiích rozruch, protože to bylo poprvé za pandemie, co některá z německých nemocnic musela pacienty takovým způsobem třídit.

Tisková mluvčí žitavské nemocnice Jana-Cordelia Petzoldová dnes v prohlášení uvedla, že v debatě skutečně padlo slovo triáž. Důvodem kritického stavu na klinice však podle ní není plná kapacita lůžek, ale především nedostatek personálu.

Česká republika jedná s Německem o případné pomoci nemocnicím. "Sasku jsme pomoc nabízeli jak s pacienty, tak případně s materiálem. Německo se zatím rozhodlo tuto pomocnou ruku nevyužít," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Máme jednání pravidelně každý týden, takže věřím, že se na nás naši sousedé v případě nouze obrátí," doplnil.

"Každý pacient, který do naší nemocnice přijde, dostane tu nejlepší léčbu," ujistila klinika. V případech, které by znamenaly překročení kapacitní hranice, budou pacienti přeloženi do jiných nemocnic. Německá média uvádějí, že v případě Saska jsou nemocní běžně převáženi z menších místních nemocnic na kliniky v Drážďanech a Lipsku.

V rozhovoru s ČTK Petzoldová řekla, že neví o tom, že by žitavská nemocnice kvůli kapacitní nouzi převážela některé pacienty do Česka.

Žitava je součástí okresu Görlitz (Zhořelec), který patří k nejvíce zasaženým v Německu. Institut Roberta Kocha (RKI) udává, že je zde hlášeno takřka 533 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní. Nejpostiženějším německým okresem je sousední Bautzen (Budyšín), kde incidence dosahuje 631 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Mnichově vybuchla u nádraží letecká puma. Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 22:02 Aktualizováno Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Slovenský tisk: Nejhorší prezident Česka jmenoval Fialu z akvária

01.12.2021 22:01 Aktualizováno Schůzkami s kandidáty na ministry v nové české vládě prezident Miloš Zeman stupňuje dlouhou řadu…

Portugalsko se vrátilo do stavu nouze, zpřísnilo kontrolu na hranicích

01.12.2021 21:08 Portugalsko se dnes vrátilo do stavu nouze, který se vláda rozhodla vyhlásit kvůli rostoucímu počtu…

Maďarsko má náskok před dalšími státy v Evropě v očkování třetí dávkou

01.12.2021 20:53 Třetí, posilující dávku vakcíny proti covidu-19 dostal v Maďarsku větší díl populace, než v…

Francie zpřísňuje pravidla pro cestující ze zemí mimo EU, bude chtít testy

01.12.2021 16:02 Cestující přijíždějící do Francie ze zemí mimo Evropskou unii se budou muset nově prokázat…

Slovenská vláda chce motivovat seniory k očkování poukázkami v hodnotě 500…

01.12.2021 15:01 Aktualizováno Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě má stát motivovat seniory k očkování…

EU musí podle von der Leyenové očkovat rychleji, dětská vakcína bude dřív

01.12.2021 13:56 Země Evropské unie by měly v rámci zpomalení současné vlny koronavirové nákazy pokročit v očkování…

V Německu přibylo přes 67.000 nově nakažených

01.12.2021 12:44 Aktualizováno V Německu druhý den v řadě klesla sedmidenní incidence, která udává týdenní počet nově nakažených…

NATO chce odradit Rusko od agrese proti Ukrajině, ve hře jsou sankce

30.11.2021 21:31 Severoatlantická aliance je odhodlána odradit Rusko od nové vojenské akce proti Ukrajině a chce k…

Německo zpřísní opatření vůči neočkovaným, Merkelová s regiony rozhodne ve…

30.11.2021 17:53 Lidi, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19, čeká zřejmě v Německu rozšíření zákazu vstupů do…

Související:

Právě se děje

reklama