Bezdomovci na Slovensku čelí kvůli pandemii nižšímu přivýdělku

Lidé bez domova na Slovensku, kteří si přivydělávají prodejem pouličního časopisu, se během pandemie nemoci covid-19 potýkají s poklesem příjmu i s omezením sociálních kontaktů. Důvodem je výrazněji snížený pohyb lidí v ulicích slovenských měst, ve kterých bezdomovci měsíčník Nota Bene nabízejí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na dotaz ČTK to uvedla Niňa Beňová, představitelka občanského sdružení Proti prúdu (Proti proudu), jež časopis vydává.

"Mobilita lidí je kvůli pandemii téměř už rok velmi omezená a prodej není možný tak jako doposud. Aktuálně klesl o více než 30 procent. Prodejci si nechávají polovinu z ceny časopisu, při tak nízkém prodeji je ovšem vážně ohrožen jejich příjem, z něhož platí základní životní potřeby a střechu nad hlavou," řekla Beňová. Dodala, že s podobnými problémy se potýkají prodejci pouličních časopisů i v jiných zemích. Právě zajištění střechy nad hlavou pro prodejce magazínu označila Beňová za jednu z největších priorit sdružení.

Kromě poklesu příjmu přišli podle občanského sdružení prodejci časopisu také o sociální kontakty. Mnozí z nich kvůli nevyhovujícímu bydlení v různých ubytovnách, kde sdílejí koupelny a pokoje, chodili do ulic měst i během platnosti takzvaného lockdownu, tedy karanténních omezení, která vedla k obecně menšímu pohybu obyvatelstva a k výpadku turistů.

Časopis Nota bene na pětimilionovém Slovensku podle výsledků dřívějšího reprezentativního průzkumu čte více než 90.000 lidí. Magazín prodává dlouhodobě kolem 350 lidí ve dvou desítkách měst Slovenska.

"V posledních týdnech celkem intenzivně zaznamenáváme, že vícero našich prodejců již velmi těžce snáší dlouhodobou nejistotu, kterou vytváří pandemie a neustále se měnící nařízení. To je ovšem už asi přítomné v celé společnosti," upozornila Beňová.

Sdružení už při první vlně pandemie zahájilo finanční sbírku, prodejcům časopisu pomáhalo se zaplacením bydlení a rozdávalo potravinové a hygienické balíčky. Stejně postupuje i v současnosti, a to včetně distribuce ochranných pomůcek a pokračování programu zprostředkování nájemných bytů. Během dřívějšího plošného otestování obyvatel se u prodejců časopisů Nota bene koronavirus podle Beňové nepotvrdil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 13:11 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Sasko žádá od pendlerů jeden test týdně, studenti mají výjimku

18.01.2021 12:08 Nejméně 500 euro (13.000 korun) pokuty od dnešního dne hrozí zahraničním pendlerům dojíždějícím za…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 11:14 Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Berlín a Londýn vyzvaly k okamžitému propuštění Navalného

18.01.2021 09:54 Německý ministr zahraničí Heiko Maas i jeho britský protějšek Dominic Raab se dnes přidali k těm,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama