Bezzubý Brusel? Tažení proti Maďarsku a Polsko je neúčinné, Orbán se směje

Současná řízení, která vedou instituce Evropské unie s Polskem a Maďarskem kvůli porušování unijních hodnot, jsou neúčinná a měla by se zefektivnit. Situace v obou zemích se navíc v poslední době zhoršila. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu (EP), kteří ve Štrasburku vyzvali ke změně přístupu k hodnocení obou zemí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Ostatní členské země s Polskem a Maďarskem už řadu měsíců vedou na návrh Evropské komise a právě europarlamentu řízení kvůli nerespektování společných hodnot EU podle sedmého článku unijní smlouvy.

Obě země odmítají, že by nějak pochybily, jejich zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku sedm předpokládá. Teoreticky mohou ostatní státy v určité chvíli rozhodnout o tom, že jedné či oběma zemím odeberou hlasovací práva, potřeba jednomyslnosti před podobným rozhodnutím a vzájemná podpora, kterou si Polsko a Maďarsko slíbily, ale prakticky takový vývoj vylučují.

V polském případě Brusel kritizuje především reformu soudnictví, která podle něj ohrožuje nezávislost polské justice. Maďarsko zase čelí kritice zejména kvůli zákonům omezujícím nezávislé fungování neziskových organizací či univerzit a pluralitu médií.

"Evropský parlament lituje, že slyšení dosud nevedla k žádnému podstatnému pokroku," uvedli europoslanci v usnesení, které dnes schválili poměrem hlasů 446 ku 178.

Evropští zákonodárci v rezoluci navrhli, aby byla slyšení, která například Maďarsko absolvovalo za rok od zahájení procedury dvě, pravidelnější a aby se jich účastnili i zástupci EP. Po slyšeních by navíc podle poslanců měla následovat konkrétní doporučení oběma státům.

Někteří poslanci před přijetím usnesení kritizovali rovněž fakt, že EU zatím nedokázala zabránit zneužívání peněz z unijních fondů, kterého se podle nich dopouští vláda maďarského premiéra Viktora Orbána.

"EU nebyla schopna podniknout účinné kroky. Nadále posílá peníze, které jsou využívány k osobnímu obohacování a upevňování pozice maďarské vlády, místo aby se z nich platily nemocnice, školy a pracovní místa," komentovala situaci maďarská opoziční europoslankyně Anna Donáthová.

Polsko i Maďarsko většinu námitek Bruselu odmítají. Varšava tvrdí, že reforma justice je interní polská záležitost, zatímco Budapešť mluví o kampani, kterou proti ní EK vede s cílem přimět zemi k přijímání migrantů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benátsko nařídilo roušky a rukavice při nakupování jídla, přitvrzuje i…

04.04.2020 21:12 Aktualizováno Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi, stěžoval si na život v zemi…

04.04.2020 20:45 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo podle…

V místě někdejší železné opony vznikla "roušková hranice", píše agentura…

04.04.2020 20:20 Aktualizováno Mezi slovenskou metropolí Bratislavou a sousední rakouskou obcí Kittsee, kde se ještě před 30 lety…

Nizozemsko má 164 nových obětí nákazy koronavirem, Francie hlásí 7560…

04.04.2020 20:11 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za posledních 24 hodin o 164. Celkově již země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy