Bidenová v Rumunsku ocenila tamní vládu za pomoc ukrajinským uprchlíkům

Americká první dáma Jill Bidenová dnes v Rumunsku ocenila tamní vládu a humanitární organizace za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Projevenou solidaritu označila za "úžasnou", ale také jen za začátek, napsala agentura AP. Poté se setkala se skupinkou ukrajinských matek, jejich dětí a vychovatelek, které utekly před válkou. Vyzdvihla jejich sílu a odolnost. Odpoledne Bidenová v rámci své cesty po východní Evropě zavítala na Slovensko.

Joe Biden a Jill Bidenová

Bidenová se vyjádřila po briefingu na americkém velvyslanectví v Bukurešti. Dověděla se na něm, že Rumunskem prošlo od začátku ruské invaze 900.000 Ukrajinců, z nichž většina pokračovala do dalších zemí. Byly mezi nimi hlavně ženy a děti.

"Je to úžasné, ta solidarita, jakou společně projevujete. Domnívám se, že je to bohužel jenom začátek. Rumuni jsou úžasní, když ty lidi přijímají ve svých domovech, nabízejí jim jídlo, oblečení a přístřeší," řekla Bidenová.

Rumunský zástupce úřadu OSN pro uprchlíky Pablo Zapata uvedl, že denně hranici překračuje 7000 Ukrajinců. Bidenová se zajímala o zajištění zdravotních služeb pro lidi s mentálním hendikepem a také o letní školy, v nichž by mohly ukrajinské děti dohnat zameškané učivo.

Po setkání na velvyslanectví obědvala americká první dáma s manželkou rumunského prezidenta Carmen Iohannisovou, která se stejně jako Bidenová věnuje učitelské práci i za manželova prezidentského mandátu.

Bidenová po obědě společně s Iohannisovou zamířila do rumunské školy, která otevřela třídy pro ukrajinské děti. Na místě se setkala s jejich matkami a vychovatelkami. Tyto ženy s pomocí místních nevládních organizací, dobrovolníků a úředníků založily v Bukurešti mateřskou školu a několik školních tříd. Na seznamu čekatelů mají momentálně 900 dětí.

Jako "srdcervoucí" označila slova ukrajinské dívky, která jí s pomocí překladatele řekla, že se chce vrátit ke svému otci. Podle AP vypadala manželka amerického prezidenta chvílemi utrápeně, když naslouchala příběhům matek, které jí vyprávěly o útěku z vlasti.

"Myslím, že matky udělají pro své děti cokoli. Jste úžasně silné a odolné. Stojíme při vás," řekla ukrajinským ženám Bidenová. První dámy se ve škole setkaly také s ukrajinskými a rumunskými dětmi, které kreslily otisky svých rukou na papír potištěný barvami vlajek svých zemí.

Odpoledne Bidenová přiletěla do Bratislavy, kde ji přivítal šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok. V neděli první dáma USA zavítá kromě jiného na slovensko-ukrajinskou hranici, a to společně se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Cílem její cesty je ukázat silné vztahy USA k zemím východoevropského křídla NATO a projevit solidaritu USA s ukrajinskými uprchlíky.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Extrémní bouřky udeřily i v Česku, popadané stromy komplikovaly provoz…

21.05.2022 10:35 Přes část Česka v pátek večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Ve Finsku nebudou jaderné zbraně, ani základny NATO, ujistila premiérka

19.05.2022 12:15 Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské…

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů v Německu proti covidu podle…

19.05.2022 12:00 Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se…

Související:

Právě se děje

reklama