Big Ben nebude odbíjet brexit. Peníze ze sbírky dostanou veteráni

V přepočtu více než osm milionů korun se podařilo vybrat ve sbírce, jejímž cílem bylo zajistit, aby páteční odchod Británie z Evropské unie doprovodil zvuk zvonu Big Ben. Dolní sněmovna, podle které by jeho rozeznění stálo až 500.000 liber (téměř 15 milionů Kč), ale nakonec povolení k odbití brexitu z věže Westminsterského paláce neudělila. Vybranou částku tak podle organizátorů dostanou britští veteráni.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Londýn
doporučujeme

Zvon Big Ben kvůli rekonstrukci v poslední době zvonil jen při zvláštních příležitostech, naposledy odbil na Silvestra půlnoc. Britský poslanec Mark Francois a kampaň StandUp4Brexit (Postavte se za brexit) usilovali o to, aby slavný zvon odbil i odchod Británie z Evropské unie. Zřídili kvůli tomu sbírku na crowdfundingové stránce GoFundMe.

V pondělí ale organizátoři vybírání peněz ukončili. "Poté, co jsme v posledních dnech podnikli poslední pokusy přesvědčit vedení Dolní sněmovny o tom, že by měl Big Ben zvonit, s lítostí oznamujeme, že jsme nebyli úspěšní, a proto nemůžeme dál žádat lidi o dary," uvedli zakladatelé sbírky.

Celkem se od 15. ledna vybralo 272.765 liber (8,2 milionu Kč). I kdyby dostali organizátoři povolení zvon rozeznít, na uhrazení nákladů by to nestačilo. Podle jednoho z výborů Dolní sněmovny by totiž zvonění mohlo stát až 500.000 liber (téměř 15 milionů Kč). Vybrané peníze nyní mají pomoci britským veteránům. Organizátoři chtějí částku poslat charitě Help for Heroes (Pomoc hrdinům).

Alžbětina věž Westminsterského paláce, ve kterém sídlí britský parlament, v současnosti prochází nákladnou rekonstrukcí. Pravidelně přestal Velký zvon, který je starý více než 160 let a váží přes 13 tun, odbíjet v srpnu 2017 z bezpečnostních důvodů: pro dělníky pracující na věži by byly rány příliš hlasité a mohly by jim poškodit sluch.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak fungují dezinformace o koronaviru? Vědec vysvětlil, proč lidé věří…

01.04.2020 00:01 NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The…

V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim…

31.03.2020 22:03 Aktualizováno Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The…

Ve Francii rekordně vzrostl počet obětí koronaviru, za den zemřelo téměř…

31.03.2020 20:26 Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 499 lidí. To je zatím…

Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a opustil karanténu

31.03.2020 20:07 Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a mohl opustit karanténu. S odvoláním na prohlášení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama