Bílý Mikuláš a černý Petr? Rasismus! Veřejnost se bouří kvůli populárním oslavám

Boj za rasovou rovnoprávnost a vymýcení rasismu místy dosahuje až nečekaných rozměrů. V Holandsku se rozhořel spor o jednu z tradičních postav mikulášských oslav. Černý Petr je podle části veřejnosti rasistický a měl by být zakázán.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco v Česku doprovází Mikuláše nejčastěji anděl a čert, v Holandsku je jeho věrným společníkem Černý Petr. Právě oni nosí dětem dárky, ačkoliv v poslední době jsou jejich vyobrazení spojována spíše s vlnou nevole.

Organizace na ochranu lidských práv i část veřejnosti se totiž bouří proti tomu, že je Mikuláš bílý a Petr černý, a to nejen barvou kostýmu, ale i barvou kůže. Údajně toto vyobrazení pomáhá živit rasistické stereotypy a podněcuje nenávist.

Tradice, která se datuje do období koloniální éry, by tak podle mnohých měla být vymýcena. S tím ale nesouhlasí zastánci tradičních oslav, kteří je chtějí zachovat v původní, stovky let staré podobě.

Proti sobě tak během letošních oslav stanuli demonstranti, kteří požadují okamžité zrušení tohoto zvyku, a členové hnutí Pegida, který se převlékli za Černého Petra, aby tradici podpořili.

Pro Holanďany jde přitom o důležitý svátek, který svým způsobem supluje Vánoce. Ty se v zemi rovněž slaví, dárky ale nosí právě Mikuláš. Závěr prosince je poté vyhrazen spíše odpočinku a rodinným setkáváním.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 19:19 Aktualizováno Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí…

Bouře ve Španělsku má již sedm obětí

22.01.2020 19:01 Aktualizováno Bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko, má další tři oběti. Jejich celkový počet tak…

Dost bylo uprchlíků. Chceme své ostrovy zpět, bouří se Řekové

22.01.2020 18:20 Aktualizováno Na řeckých ostrovech Samos, Chios a Lesbos dnes jejich obyvatelé, místní podnikatelé i úředníci…

Francii digitální daň prošla, s USA se zatím dohodla

22.01.2020 17:54 Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama